Përleshje mes protestuesve pro dhe kundër Trumpit ( video)

88

Disa mijëra mbështetës të presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, zhvilluan protesta në të gjithë vendin më 12 dhjetor. Në Uashington, protesta degjeneroi në përleshje midis anëtarëve të një grupi të krahut të djathtë dhe kundër-protestuesve të majtë.

Disa njerëz u plagosën dhe më shumë se 20 u arrestuan në një përplasje të re midis mbështetësve të Presidentit të SHBA Donald Trump dhe ANTIFA gjatë një demonstrate në Uashington mbrëmë.

Sipas mediave amerikane, më shumë se 200 anëtarë të djemve krenarë të krahut të djathtë morën pjesë në demonstratën e dhunshme, duke u bashkuar me mbështetësit e Donald Trump dhe duke thirrur parrulla kundër Antifa, mbështetësit e Presidentit të zgjedhur Joe Biden dhe lëvizjes Black Lives. janë të rëndësishme ”(Black Lives Matter).

Përleshja midis dy grupeve u përshkallëzua mbrëmë, kur mbështetësit e të dy grupeve u takuan në një pjesë të Uashingtonit. Megjithëse policia përdori gaz lotsjellës, mbështetësit e të dy grupeve vazhduan të luftonin ndërsa u përhapën nëpër rrugët e Uashingtonit.

Sipas informacionit të fundit të lëshuar nga policia në Uashington, disa njerëz u goditën me thikë gjatë demonstratës dhe më shumë se 20 persona u arrestuan.

Përveç Uashingtonit, mbështetësit e Trump kanë organizuar demonstrata në të gjithë Shtetet e Bashkuara, veçanërisht në Gjeorgji, Nevada, Arizona, Michigan dhe Wisconsin.

Megjithëse të gjitha shtetet amerikane kanë deklaruar fitoren e Joe Biden në zgjedhjet presidenciale, Donald Trump ende nuk është pajtuar me humbjen, as mbështetësit e tij, të cilët njoftuan protesta të reja në Uashington dhe qytete të tjera në ditët në vijim. Ata besojnë se kishte mashtrim masiv të zgjedhjeve në zgjedhjet e SH.B.A., megjithëse ata nuk ofruan prova për pretendime të tilla, dhe të gjitha përpjekjet për të sfiduar zgjedhjet në gjykatë dështuan.