31.9 C
Tetovo
E hënë, 22 Korrik, 2024
BallinaLajmeKryeministri teknik bullgar Glavçevi u takua me Mickoskin në Samitin e NATO-s:...

Kryeministri teknik bullgar Glavçevi u takua me Mickoskin në Samitin e NATO-s: Shkupi dhe Sofja duhet të punojnë për të ulur tensionet

Kryeministri teknik i Bullgarisë, Dimitar Glavçev, sot në Samitin e NATO-s tha se ka biseduar me kryeministrin e Maqedonisë, Hristijan Mickoski, me të cilin janë të një mendimi se duhet të zvogëlohen tensionet dhe të normalizohen marrëdhëniet.

  • Më së shumti kam biseduar me të (Hristijan Mickoski), kemi thënë që të zvogëlohet tensioni në retorikë. Ai është pas meje, kështu që ju do të dëgjoni se çfarë ka për të thënë. Bëmë një foto, do ta luajmë. Kemi biseduar, jemi të të njëjtit mendim që tensionet në retorikë duhet të ulen, sepse ju e dini që zakonisht nuk ka tensione mes qytetarëve, mes popujve, në dy vendet fqinje, dhe nëse politikanët nuk ndihmojnë në zhvillimin. marrëdhëniet, nuk duhet të ndërhyjnë, ky është një mirëkuptim i thellë në parim. Është më mirë që ata të ndihmojnë. Dje folëm për normalizimin e marrëdhënieve dhe kthimin e tyre në nivelin e vitit 2017, kur u nënshkrua Marrëveshja e fqinjësisë së mirë – thotë Glavçev.
  • Ai shton se nuk ka gjë më të bukur dhe më të mirë se marrëdhëniet e mira me fqinjët.
  • Ne të dy mendojmë njësoj, por do të shohim se çfarë do të ndodhë. Nuk ka gjë më të mirë se marrëdhëniet e bukura dhe të mira mes fqinjëve, për ne mund të thuhet se jemi më shumë se fqinjë me Maqedoninë e Veriut. Ekonomia duhet të zhvillohet, si dhe të gjitha aspektet tjera – thotë Gllavçev.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments