DW / Regjistrimi do t’i ulë Zaevin dhe Mickoskin në të njëjtën tryezë

26

linku https://www.dw.com/mk/%D0%BF%D0%BE%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%BE%D1%82-%D1%9C%D0%B5-%D0%B3%D0%B8-%D1%81%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B0-%D0%BC%D0%B0%D1%81%D0%B0-%D0%B7%D0%B0%D0%B5%D0%B2-%D0%B8-%D0%BC%D0%B8%D1%86%D0%BA%D0%BE%D1%81%D0%BA%D0%B8/a-57020790

Operacioni statistikor, i cili do të kryhet në vend pas dy dekadash, është një nga temat që do të hapet në takimin e së hënës.

Pesë ditë para fillimit zyrtar të regjistrimit të popullsisë dhe familjeve në Maqedoninë Veriore, shtizat janë ende duke u thyer për justifikimin e kryerjes së një operacioni të tillë pas valës së tretë të pandemisë. Në hijen e kërcënimeve të bojkotit, mbyllja e dyerve për regjistruesit dhe kërkesat që operacioni kompleks statistikor të shtyhet për disa kohë më të mira, ose të paktën derisa regjistruesit të vaksinohen, autoritetet janë duke përfunduar përgatitjet e fundit për regjistrimin, i cili ka pritur në vend për dy dekada. Kryeministri Zoran Zaev njoftoi se të hënën regjistrimi është një nga temat për shkak të së cilës ai do të ulet në të njëjtën tryezë me liderin e opozitës, Hristijan Mickoski.

“Unë besoj se deklaratat se ata nuk do të hapin dyert janë vetëm nga individë. Dua të theksoj edhe një herë përgjegjësinë që ne kemi të gjithë qytetarët para vendit tonë dhe brezave të ardhshëm. “Sigurisht që do ta shfrytëzoj rastin të flas me Mickoskin për deklarata të tilla”, tha Zaevi.

Nord-Mazedonien Skopje | Volkszählung in Nord-Mazedonien - Obdachlose

Sipas tij, thelbi nuk është se parashikohet një gjobë prej 200-300 euro për ata që refuzojnë të regjistrohen. “Dënimi është i madh, nuk është i vogël, por shpresoj të mos jetë sepse secili prej nesh mund të lërë mënjanë jo më shumë se 10 minuta dhe më në fund pas 20 vjetësh të kemi një regjistrim në vendin tonë. “Një milion e vogël e të dhënave dhe detajeve, të cilat na duhen urgjentisht si shtet, pa marrë parasysh kush i drejton ato, në mënyrë që të mund të krijojmë politika të përshtatshme të suksesshme, kryesisht për të mirën e interesave ekonomike”, tha Zaevi.

Konsensusi për çështje të rëndësishme

Regjistrimi, modeli zgjedhor, votimi me gjurmë gishtash, lista të hapura për zgjedhjet lokale, zhbllokimi i ligjeve në Parlament … Ekziston një listë e gjatë e temave që pritet të hapen në takimin midis Zaev dhe Mickoski , e cila është caktuar për të hënën në 1 pasdite në Klubin e Deputetëve. “Qytetarët presin që të arrihet një konsensus për çështje të rëndësishme, sepse ata janë në konvulsione, dhe situata është në prag të qëndresës,” tha Mickoski në një thirrje për një takim me Zaev, dërguar përmes mediave. Kryeministri pranoi ftesën. Ai shpreson që me udhëheqësin e VMRO-DPMNE-së të gjejnë një zgjidhje për të filluar regjistrimin në 1 Prill, veçanërisht pas njoftimeve për ardhjen e vaksinave AstraZeneka të Dielën, pas së cilës do të fillojë imunizimi masiv i popullsisë. Grupi i parë i vaksinimit do të përfshijë regjistruesit. Ky është një nga kushtet e imponuar nga lideri i opozitës, Hristijan Mickoski, i cili deklaroi se “nuk i shkon ndërmend të flasë me një regjistrues të paanunizuar”.

Zaevi është i bindur se anëtarët e VMRO-DPMNE-së të cilët kanë deklaruar publikisht se nuk do të regjistrohen nëse regjistruesit nuk tregojnë një dokument se janë vaksinuar, janë individë dhe se regjistrimi do të mbështetet ende nga opozita. “Unë besoj se mesazhi i dërguar mbrëmë nga z. Mickoski – se nëse regjistruesit vaksinohen – atëherë ata do të mbështesin publikisht regjistrimin dhe atëherë me të vërtetë të gjitha njësitë do të jenë pro regjistrimit, përveç të majtës”, shtoi Zaev dhe thirri Majtas për t’u bashkuar me këtë operacion të rëndësishëm statistikor.

Matthew Palmer

Zëvendësndihmës sekretari i shtetit i SHBA Matthew Palmer kërkoi sot nga Mickoski që të bashkëpunojë me partitë e tjera në mënyrë që të zhvillohet me sukses regjistrimi. “Palmer inkurajoi Mickoski dhe VMRO-DPMNE të bashkëpunojnë me të tjerët për të adresuar sfidat e mëdha me të cilat përballet vendi, duke përfshirë zgjidhjen e mosmarrëveshjeve me Bullgarinë dhe kryerjen me sukses të regjistrimit të ardhshëm, i cili është një mjet i rëndësishëm statistikor për përmirësimin e qeverisjes.”, Thanë SH.B.A. Ambasadë.

Nuk ka vonesë në regjistrim, thotë Simovski

Nord-Mazedonien Volkszählung Apostol Simovski

“Nuk ka vonesë në regjistrim, operacioni më i madh statistikor fillon në 1 Prill,” tha sot në një konferencë shtypi drejtori i Zyrës Shtetërore të Statistikave, Apostol Simovski. Ai u bëri apel qytetarëve që të mos nënshtrohen thirrjeve për bojkot dhe mospjesëmarrjes në regjistrim, sepse “ata nuk synojnë të mbrojnë popullsinë nga pandemia, por qëllimi i tyre nuk është mbajtja e këtij operacioni statistikor.

Nëse ka bojkot, nëse është bojkot masiv, atëherë ne do të vazhdojmë të zhytemi gjithnjë e më thellë në baltë. Ne jemi i vetmi vend në botë që nuk kemi kryer regjistrim për 20 vjet. “Nëse duam të vazhdojmë këtë periudhë dhe të zhytemi më thellë se kjo situatë në të cilën jemi tani, atëherë le të udhëheqin dhe bojkotojnë të gjithë,” tha Simovski, duke shtuar: “Pyesni njësitë ekonomike deri ku mund të fundosemi pa të dhëna të regjistrimit. Pyesni të gjithë të interesuarit investitorët nëse ata do të mendojnë edhe për këtë vend. “Po, sëmundja po merr vrull, por nëse ekonomia bie edhe më shumë sesa bie për shkak të pandemisë, atëherë ne nuk do të jemi në gjendje të hamë.”

Ai është i prerë se regjistrimi do të jetë i sigurt, pasi të gjitha protokollet e miratuara do të respektohen plotësisht dhe vazhdimisht. Përmes aplikimit për vetëregjistrim të diasporës që nga ora 08:00 e sotme, regjistrohen 148.719 persona. Vetëregjistrimi i shtetasve që jetojnë jashtë filloi në 1 Mars dhe do të zgjasë deri më 21 Prill. Regjistrimi i popullsisë rezidente fillon më 1 Prill dhe do të zhvillohet deri më 21 Prill.