8.2 C
Tetovo
E martë, 27 Shkurt, 2024
BallinaEkonomiSUKSESI KA ÇMIM: SHEFI I MERCEDESIT, OLA KALENIUSI, ME PAGË MBI GJASHTË...

SUKSESI KA ÇMIM: SHEFI I MERCEDESIT, OLA KALENIUSI, ME PAGË MBI GJASHTË MILION EURO NË VIT.

Shefi i Mercedesit, Ola Kelenius fitoi më mirë vitin e kaluar sesa në vitin 2021, falë një situate të përmirësuar ndjeshëm të të ardhurave në prodhuesin e makinave të Shtutgartit. Fitimet totale u rritën në 6.58 milionë euro nga 4.28 milionë euro një vit më parë, thuhet në raportin e shpërblimit të Dax Group.

Ndërsa shpërblimi fiks mbeti i pandryshuar në 1.7 milionë euro në vit, shpërblimi variabël u rrit ndjeshëm. Një rol në llogaritjen e tij luan edhe dividenti, i cili u hodh nga 1.35 euro në 5 euro për aksion për vitin e kaluar financiar.

Callenius nuk është një lider në mesin e krerëve Dax në Baden-Württemberg. Një vështrim në numrat nga Porsche dhe Volkswagen tregon se CEO i prodhuesit sportiv dhe jashtë rrugës, Oliver Blume, ka fitimet më të larta. Ai fitoi rreth 7.39 milionë euro në vitin 2022, sipas raportit vjetor të Grupit Volkswagen, i cili gjithashtu zotëron Porsche.

Blume ka qenë gjithashtu në krye të VW Group që nga shtatori. Një vit më parë ai fitoi rreth 5.39 milionë euro. 54-vjeçari publikoi Porsche shtatorin e kaluar. Kompania u përfshi në Dax në dhjetor.

Në vendin e tretë pas Kellenius është Christian Klein, kreu i grupit të softuerit SAP. Në vitin 2022 ai fitoi rreth 4.67 milionë euro. Kjo pasohet nga kreu i prodhuesit të kamionëve dhe autobusëve Daimler Truck, Martin Daum. Në vitin 2022 ai fitoi rreth 3.4 milionë euro.

Në përgjithësi, Mercedes pati një sukses vitin e kaluar. Falë modeleve luksoze dhe rritjes së çmimeve, kompania realizoi një fitim dukshëm më të lartë në vitin 2022 krahasuar me vitin 2021. Rezultati i grupit ishte 14.8 miliardë euro. Kjo ishte një e treta më shumë se një vit më parë, nëse merret parasysh vetëm vazhdimi i operacioneve. Të ardhurat speciale prej një miliard dollarësh për shkak të ndarjes së biznesit të kamionëve nga Daimler Truck rritën fitimin e grupit në 2021 në më shumë se 23 miliardë euro. Shitjet u rritën me 12 për qind në 150 miliardë euro në 2022.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments