Ndjehet tërmet në pjesët jugperëndimore të Maqedonisë së Veriut, epiqendra në Shqipëri

137

Një tërmet me magnitudë lokale prej 3.7 ballëve të shkallës Rihter është regjistruar sot në mëngjes në Republikën fqinje të Shqipërisë dhe është ndjerë nga popullata në pjesët jugperëndimore të vendit tonë me intensitet prej III ballëve sipas shkallës Makrosizmike evropiane.

Tërmeti, siç komunikuan nga Observatoriumi Sizmologjik pranë Fakultetin matematiko-natyror në Shkup, ka ndodhur në orën 06:30, 155 kilometra në jugperëndim të Shkupit në Republikën fqinje të Shqipërisë dhe ka origjinë nga rajoni kufitar epiqendror Korçë.