Flet mjeku gjerman / Në Hamburg askush nuk ka vdekur nga koronavirusi pa sëmundje të mëparshme

242

Ekzaminuesi i njohur mjekësor i Hamburgut, Klaus Püschel e konsideron të ekzagjeruar frikën nga virusi korona.  Ai dhe ekipi i tij i kanë bërë autopsinë të vdekurve në Hamburg, dhe zbuloi se virusi ishte vetëm rënia e fundit në këto raste, raporton Zëri.info.

Ekzaminuesi mjekësor i Hamburgut Klaus Püschel dhe ekipi i tij ekzaminojnë viktimat e koronës në qytetin Hanseatic dhe ai e konsideron frikën e virusit si të tepërt.  Deri më tani, asnjë person i vetëm me asnjë sëmundje të mëparshme nuk ka vdekur nga virusi në Hamburg, thotë Püschel i “Hamburger Morgenpost”.  

“Ky virus ndikon në jetën tonë në një mënyrë plotësisht të ekzagjeruar, kjo nuk ka asnjë lidhje me rrezikun që paraqet virusi” 

“Jam i bindur që vdekshmëria në koronë nuk do ta bëjë veten të ndjehet si një kulm i vdekshmërisë vjetore”.

Nuk ka asnjë arsye për frikën nga vdekja në lidhje me përhapjen e sëmundjes në rajonin e Hamburgut. 

“Të gjithë ata që kemi ekzaminuar deri më tani kanë pasur kancer, sëmundje kronike në mushkëri, ishin duhanpirës të rëndë ose të trashë, vuanin nga diabeti ose kishin sëmundje kardiovaskulare.”  

Në këto raste, virusi ishte pika e fundit që goditi fuçi tejmbushur.  Ekipi i tij sapo kishte ekzaminuar trupin e 100-vjeçarit të parë që vdiq me Covid-19.  Këtu ishte pika e fundit.

Pretendimet e mjekut gjerman vijnë në kohën kur Evropa assesi të gjejë qetësi nga pandemia e coronavirusit.

Zyrtarët e qeverisë gjermane, kanë konfirmuar se numri i personave të rinj të infektuar me COVID-19, gjatë 24 orëve ka shkuar në 3.834, kurse numri i përgjithshëm i të prekurve në mbi 100 mijë, përcjell Zëri.info.

Të dhënat e Institutit Robert Koch që monitoron sëmundjet ngjitëse, tregojnë se numri i personave të vdekur në Gjermani nga 173 sa ishte disa ditë më herët, ka shkuar në 1.810.

Por, numri i të prekurve të rinj me COVID-19 në 24 orët e fundit po konsiderohet më i lartë, në krahasim me një ditë më parë ku ishin 3.677.

Kujtojmë që vendet që janë prekur më së shumti nga pandemia e coronavirusit në Evropë janë Italia, Spanja, Britania e Madhe dhe Franca. /ZERI