28 C
Tetovo
E martë, 25 Qershor, 2024
BallinaLajmeBota“E majta nuk ka më legjitimitet’, Weber: EPP forca stabilizuese e Europës.EPP...

“E majta nuk ka më legjitimitet’, Weber: EPP forca stabilizuese e Europës.EPP fitoi 181 deputetë, përpara socialdemokratëve me 135 dhe liberalëve me 82.

Manfred Weber, eurodeputeti gjerman dhe udhëheqësi i Partisë Popullore Evropiane të qendrës së djathtë, tha se grupi i tij tani është forca “stabilizuese” në Evropë, pas rritjes së të djathtës ekstreme në Gjermani, Francë dhe Austri.

EPP numëron 13 kryeministra në grupin e saj, duke përfshirë liderët polakë, grekë dhe irlandezë, dhe aktualisht parashikohet të marrë 181 vende në parlamentin evropian.

Weber tha se “votuesit nuk po zgjedhin për këtë pozicionim të ekstremit të djathtë. Në Francë dhe Gjermani kjo është një situatë e brendshme, por ne po rrisim vendet tona dhe kjo po na ndihmon të stabilizojmë qendrën.”

“E majta nuk ka më legjitimitet, njerëzit votuan për qendrën e djathtë dhe ky është një lajm i mirë për Evropën,” tha ai.

Ai po fliste në festimet për EPP në hotelin Stanhope në Bruksel.Partia Popullore Evropiane e qendrës së djathtë (EPP) do të mbetet grupi më i madh politik në Parlamentin Evropian me 181 vende, përpara Aleancës Progresive të Socialistëve dhe Demokratëve (SD) të qendrës së majtë me 135 deputetë, sipas sondazheve të daljes nga BE-ja. zgjedhjet e mbajtura nga e enjtja deri sot në 27 vendet anëtare të BE-së.

101 vendet e mbetura në Parlamentin Evropian prej 720 anëtarësh shkuan për partitë që nuk janë anëtare të asnjë grupimi evropian, që pritet të fitojnë rreth 55 vende. Midis tyre janë Alternativa për Gjermaninë e ekstremit të djathtë (AFD), Lëvizja populiste italiane Pesë Yjet (M5S), populisti nacional-konservator dhe i djathtë Fidesz i kryeministrit hungarez Viktor Orbán, populisti i majtë dhe nacionalist Drejtimi- Social Demokracia (Smer-SD) e kryeministrit sllovak Robert Fico, socialdemokracia Glas-Social Democracy (Hlas) e presidentit sllovak Peter Pellegrini dhe Aleanca gjermane e majtë dhe populiste e Zara Wagenknecht (BSV).

Rezultate të tilla rrisin shanset për rizgjedhje të presidentes së Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, e cila është “kryekandidatja” e PPE.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments