Policia Filipine vret kryebashkiakun – gabimisht

64

Policia në Filipine ka vrarë kryebashkiakun e Katbaogan, Ronaldo Aquino dhe dy ndihmës të tij, dhe dy oficerë policie janë vrarë në një përplasje të armatosur.

Një zëdhënës i policisë tha se bazuar në raportet paraprake, mund të supozohet vetëm se ishte një gabim, raporton “AP”.

Ai tha se policia ishte në një patrullë rutinë kur u qëlluan nga ndihmësit e kryetarit të qytetit të Katbaogan, i cili po ngiste një furgon në provincën lindore të Samar.

Policia ktheu zjarrin dhe vrau kryetarin e bashkisë dhe dy ndihmës të tij, dhe sigurimi i kryetarit vrau dy oficerë policie.

Një nga miqtë e Ronaldos të vrarë Aquino tha se ai po shkonte në festën e ditëlindjes së fëmijës së tij dhe mund të ketë qenë shënjestra e një sulmi, por një zyrtar i policisë tha se policia nuk po kërkonte kryebashkiakun dhe se ajo ishte në një rutinë. patrullë.

Në Filipine, disa kryetarë bashkie dhe zyrtarë krahinorë të lidhur me trafikun e drogës janë vrarë kohët e fundit dhe Presidenti Rodrigo Duterte po bën një betejë të ashpër.

Megjithatë, miqtë e kryetarit të vrarë pretendojnë se ai nuk ishte i përfshirë në tregtinë e paligjshme të drogës.