8.2 C
Tetovo
E martë, 27 Shkurt, 2024
BallinaTeknologjiMercedes tërhoqi nga tregu gati 124 mijë makina

Mercedes tërhoqi nga tregu gati 124 mijë makina

Mercedes tërhoqi pothuajse 124,000 makina, modelet më shumë se dy dekada të vjetra Mercedes tërhoqi pothuajse 124 mijë makina nga tregu. Sipas prodhuesit, ekziston mundësia që paneli i çatisë së xhamit të mos jetë i lidhur siç duhet në disa makina dhe të shkëputet nga automjeti.

Tërheqja përfshin 123,700 modele të klasit C, E-, CLK- dhe CLS të prodhuara nga viti 2001 deri në vitin 2011, raporton agjencia malazeze Mina, transmeton portali Kamatica. Ai përfshin gjithashtu versionet përkatëse AMG të automjetit me fuqi të lartë.

Problemi u vu re për herë të parë në dhjetor 2017. Prodhuesi i automjeteve ka nisur një hetim bazuar në pretendimet e klientëve jashtë Shteteve të Bashkuara (SHBA) se paneli i çatisë po ndahet nga automjeti.

Kompania zbuloi gjatë hetimit se furnizuesi kishte ndryshuar procesin e prodhimit të çatisë së diellit gjatë viteve, duke ndryshuar kohën e tharjes për ngjitësin e çatisë së xhamit. Kjo bëri që kompania të shpallte një tërheqje në dhjetor 2019.

Siç njoftoi në atë kohë kompania gjermane, ekziston mundësia që lidhësi të mos i plotësonte specifikimet gjatë një periudhe të caktuar prodhimi.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments