19.2 C
Tetovo
E enjte, 30 Maj, 2024
BallinaLajmeLEVICA / NUK KEMI MARRË ENDE OFERTË PËR NË QEVERI.

LEVICA / NUK KEMI MARRË ENDE OFERTË PËR NË QEVERI.

Partia LEVICA nuk ka marrë asnjë ftesë zyrtare nga VMRO-DPMNE për bisedime të mundshme për anëtarësim në Qeverinë e re. Këtë e theksoi sot sekretarja e përgjithshme e së majtës dhe lidere në NJ.Z 5, Jovana Mojsoska.

  • Nuk kemi marrë ende asgjë zyrtarisht. Në publik kemi pasur një “platformë maqedonase” për të cilën jemi të gatshëm të negociojmë. Dëgjova një deklaratë të njërit prej deputetëve të VMRO-DPMNE-së se kishte një ofertë të dorës për të majtën, por ne e refuzuam. Ne nuk kemi marrë një ofertë të tillë. Ky moratorium i sulmeve të VMRO-DPMNE-së nuk do të thotë asgjë për ne. Jemi këtu për të mbështetur vijat e kuqe dhe kur vijnë shantazhe nga blloqe të ndryshme, tha Mojsoska në emisionin “Studio 10”.

E pyetur nëse së shpejti do ta shohim të majtën si pjesë e qeverisë, sekretari i përgjithshëm theksoi se “nuk do të refuzoja asgjë nga aspekti që ata kanë platformën e tyre”.

“Synimi i LEVICA është që të jetë pjesë e qeverisë, por ne kemi platformën tonë dhe nëse e pranojnë…”, shtoi deputeti i së majtës që duhet të jetë deputet i ri.

Partia e Dimitar Apasiev në zgjedhjet parlamentare fitoi gjashtë mandate parlamentare, pra gjithsej 68.663 vota.

Platforma e partisë do të kishte pesë pika kryesore: unitaritet (tejkalimi i modelit konsociacional binacional të shtetit), organizimi i Maqedonisë në një njësi zgjedhore dhe ndalimi i partive thjesht etnike; shpërbërja e komisionit historik dhe një jo e prerë për përfshirjen e bullgarëve në Kushtetutë, ndarje të rreptë të bashkësive fetare dhe grupeve fetare nga shteti dhe taksimin e tyre; dhe kontrollin dhe mbikëqyrjen e përdorimit të drejtë të simboleve shtetërore (stema, flamuri dhe himni) nga organet shtetërore, komunat dhe subjektet private gjatë të gjitha festimeve dhe manifestimeve.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments