19.2 C
Tetovo
E enjte, 30 Maj, 2024
BallinaLajmeGjykata Kushtetuese hodhi poshtë kërkesën e gjyqtarëve për rivendosjen e koeficientit për...

Gjykata Kushtetuese hodhi poshtë kërkesën e gjyqtarëve për rivendosjen e koeficientit për paga më të larta

Gjykata Kushtetuese rrëzoi kërkesën e gjyqtarëve dhe anëtarëve të drejtësisë për kthimin e koeficientëve sipas të cilëve u llogariten pagat. Ustavne në seancën e sotme ka vendosur që të mos inicojë iniciativë, sepse ligji i miratuar së fundmi me koeficientë më të ulët nuk u ka shkurtuar pagat. Përkundrazi, u rritën sërish dhe aktualisht kanë të ardhurat më të larta në vend.

Gjykata Kushtetuese thotë se gjyqtarët vazhdojnë të marrin një pagë që përputhet me statusin, rolin dhe lartësinë e tyre dhe se gjendja materiale dhe siguria e tyre nuk kërcënohet siç pretendohet në iniciativa, sepse janë në grupin e zyrtarëve publikë që marrin pagat më të larta në Vendi.Vitin e kaluar, me vendim të Gjykatës Kushtetuese, gjyqtarët morën rritje prej 78 për qind pas shfuqizimit të neneve të dy ligjeve sipas të cilave u llogaritet paga. Pra, në vend të bazës, pagat e gjyqtarëve filluan të llogariten sipas pagës mesatare bruto shumëzuar me një koeficient që tani varion nga 2.4 në 3.4. Me vendim zyrtarët dhe gjyqtarët kanë marrë rritje prej rreth 70 mijë denarë.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments