DW / Delta mbush spitalet, është më kritike në Tetovë

68

Qendrat Covid janë kthyer në funksion. Mjekët parashikojnë që kulmi të ndodhë në mes të shtatorit ose tetorit. Ata apelojnë për vaksinimin masiv të të moshuarve.

Pandemia Covid po merr përsëri vrull. Numri i të infektuarve të rinj po rritet çdo ditë, dhe numri i vdekjeve po rritet. Spitalet modulare, të cilat mbetën bosh këtë verë, tani po përgatiten të rihapin dyert e tyre para valës së katërt. Në 24 orët e fundit, sipas Ministrisë së Shëndetësisë, janë kryer 4,713 teste, gjatë të cilave katër persona kanë vdekur dhe janë regjistruar 219 raste të reja me Covid-19. Shkupi, Tetova dhe Kumanova mbeten pikat e nxehta më të mëdha. Mjekët paralajmërojnë se dasmat, të huajt, festimet, tubimet masive të të rinjve dhe mosrespektimi i masave mbrojtëse kanë çuar në një rritje të rasteve të reja. Ndërsa disa mjekë thonë se është tepër vonë për të ndërmarrë veprime, pasi virusi është tashmë i përhapur, të tjerët po bëjnë thirrje për vaksinim më masiv të të moshuarve për të parandaluar pasojat fatale të llojit të ri Delta.

150 të shtruar në spital

Njëqind e pesë pacientë me Covid -19 janë shtruar në Shkup dhe qytete të tjera.Shumica e tyre janë shtruar në Spitalin Klinik në Tetovë – 32, e ndjekur nga Klinika Universitare për Sëmundje Infektive dhe Gjendje Fibrile në Shkup – 20, Spitali i Përgjithshëm në Gostivar – 20 dhe Spitali i Përgjithshëm në Kumanovë – 10. Në spitalin në Strumicë janë shtatë pacientë me Kovid -19, në spitalin në Prilep gjashtë, në Manastir dhe Shtip katër pacientë secili, dhe një secili në spitalet në Veles dhe Struga.

Nord Mazedonien Corona Impfung in Skopje

Qendrat Covid janë kthyer në funksionim, pasi ka një numër në rritje të pacientëve që kanë nevojë për trajtim spitalor. Situata është më kritike në Tetovë, ku 26 pacientë u shtruan në spital dje dhe 32 sot. Pothuajse të gjithë janë në mbështetje të oksigjenit. Të shtruarit janë midis moshës 31 dhe 80 vjeç, dhe sipas mjekëve atje, ata kishin probleme me zemrën, sëmundje të frymëmarrjes dhe veshkave dhe mbipeshë.

-më shumë në temën: 164 të rinj të infektuar- alarmi për Covid-19 është ndezur përsëri

“Tridhjetë pacientë janë në mbështetje të oksigjenit, të gjithë me sëmundje kronike. “Prej tyre, tre janë plotësisht të vaksinuar dhe tre me një dozë,” tha Gzim Nuredini, koordinator i Qendrës Covid në Tetovë në një deklaratë për mediat.

E gjithë kjo është rezultat i mosrespektimit të masave dhe protokolleve, sepse shumica e personave të infektuar janë nga festimet familjare, paralajmërojnë mjekët. “Lloji Delta është vërtetuar në rajonin e Tetovës. Më 1 korrik, ne kishim dy raste të konfirmuara të sojës së ndarë, dhe një javë më vonë kishte edhe tre raste të tjera. Tetova, e cila deri vonë ishte një qytet i rasteve sporadike, ka filluar të hyjë në një fazë të përhapjes së përhapur të infeksionit në komunitet. “Nuk ka grupe klasike si më parë, të gjitha janë të lidhura me ngjarjet familjare, kështu që ne presim që numri i të infektuarve të vazhdojë të rritet në periudhën e ardhshme,” tha Dr. Suzana Subasic nga Qendra për Shëndetin Publik në Tetovë për sdk. mk

Tetova është një nga qytetet me përqindjen më të ulët të popullsisë së imunizuar. Deri më tani, gati 410,000 qytetarë në vend kanë marrë dy doza vaksine.

Është tepër vonë për masa

Profesori Nikola Panovski nga Fakulteti i Mjekësisë në Shkup, thotë se shteti duhet të kishte marrë masa shumë më herët për të parandaluar rritjen e të infektuarve të rinj. Ai ka paralajmëruar vazhdimisht se nevojitet kontroll më i madh në pikat kufitare, por edhe për masa më të mëdha në drejtim të organizimit të dasmave, të cilat janë provuar të jenë pikat e nxehta më të mëdha për përhapjen e virusit. Panovski parashikon që kulmi pritet në tetor, dhe deri atëherë numrat do të rriten gradualisht.

Dr. Goran Kungulovski, nga ana tjetër, pret që kulmi të arrihet në mes të shtatorit, duke pasur parasysh se lloji Delta është më ngjitës se shtamet e mëparshëm. “Nëse me tendosjen origjinale mesatarja ishte 5.7 ditë, me deltën tendosja është 3.7 ditë. Dhe me delta, rreth 12.5 përqind bëhen pozitive pas 2 ditësh, 27 përqind pas 3 ditësh, 20 përqind pas 4 ditësh, 24 përqind pas 5 ditësh dhe pjesa tjetër pas 6 ose 7 ditësh. “Në shtamet e infektuara me delta, zbulohen një mesatare prej rreth 1.000 herë përqendrime më të larta të virusit sesa në llojin origjinal.”

Ai beson se vaksinimi prioritar i popullsisë së moshuar dhe popullsisë me sëmundje shoqëruese është i nevojshëm. Kjo do të zvogëlojë numrin e të sëmurëve rëndë dhe numrin e vdekjeve. “Me vaksinimin e mëtejshëm dhe ndoshta një dozë të tretë, zinxhiri i transmetimit mund të zvogëlohet. “Kështu do të shuhet pandemia,” tha Kungulovski.

Nordmazedonien | Impfzentrum in Skopje
Të dy bëjnë thirrje për vaksinim masiv, sepse në varësi të vaksinës, rreziku i infektimit zvogëlohet 10-20 herë në krahasim me njerëzit e pavaksinuar. Njerëzit e vaksinuar, edhe pse kanë më pak gjasa të infektohen, kanë më pak gjasa të infektohen nëse infektohen.
Drejtori i Qendrës për Shëndetin Publik-Shkup, Besim Zeqiri tha për DW dje se Komisioni për Sëmundjet Infektive, nëse është e nevojshme, mban takime gjatë verës dhe monitoron situatën me koronavirusin. Sipas Zeqirit, detyrimi për të mbajtur maska ​​në ambiente të mbyllura mbetet, dhe rekomandime të reja ende nuk janë propozuar. “Ne po i ndjekim numrat, vlerësimi është se tani për tani situata është e qëndrueshme. “Spitalet kanë kapacitet të mjaftueshëm në rast të një vale të re,” tha ai. Pikëpamja e tij është se edhe nëse situata përkeqësohet, do të jetë larg asaj që ishte në kulmin e pandemisë. Vaksinimi masiv i popullatës do të kontribuojë në këtë, i cili do të lehtësojë ndikimin e mutacioneve të reja.

https://www.dw.com/mk/%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D1%82%D0%B0-%D1%81%D0%BE%D1%98%D0%BE%D1%82-%D0%B3%D0%B8-%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%BD%D0%B8-%D0%B1%D0%BE%D0%BB%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BD%D0%B0%D1%98%D0%BA%D1%80%D0%B8%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%BD%D0%BE-%D0%B5-%D0%B2%D0%BE-%D1%82%D0%B5%D1%82%D0%BE%D0%B2%D0%BE/a-58771799