Bujar Osmani në “ofensivë” ekonomike në Dubai,ndërsa Emirates vendosin për të investuar dy miliardë dollarë në Shqipëri

165

linku

https://faktor.mk/osmani-vo-ekonomska-ofanziva-vo-dubai-a-emirati-kje-investiraat-dve-milijardi-vo-albanija

Ekziston potencial për bashkëpunim, zhvillim dhe përmirësim të shkëmbimit tregtar midis Maqedonisë dhe Emirateve të Bashkuara Arabe, tha personalisht Ministri i Punëve të Jashtme Bujar Osmani i cili ishte atje për një vizitë zyrtare. Nga vendi që është një investitor i madh, megjithatë, nuk ka njoftim për një investim konkret. Ndërsa prisni një fluks të caktuar të kapitalit nga atje, dhe në kushtet kur investimet e huaja ngecin, veçanërisht gjatë një pandemie koronavirus, kjo nuk ndodh në rajon. As kur bëhet fjalë për OEA. Gjegjësisht, Qeveria Shqiptare dhe Emiratet e Bashkuara Arabe nënshkruan një marrëveshje për shndërrimin e portit të Durrësit në një zonë turistike për udhëtime dhe jahte me vlerë dy miliardë dollarë.

Projekti parashikon një seri investimesh transformuese, përgjatë gjithë perimetrit para portit. Pak para se të largohej nga Tirana, Mohamed El Alabar, presidenti i grupit EMAAE me bazë në Emiratet e Bashkuara Arabe, i tha Top Channel se ai besonte se ishte një bazë e mirë për bashkëpunimin e ardhshëm midis dy vendeve.

“Në Durrës, do të përdoren metodat më të përparuara të inxhinierisë dhe dizajnit në atë kohë. Do të ndërtohen apartamente, hotele, qendra tregtare dhe objekte argëtimi. “Kjo nuk mund të bëhet pa infrastrukturë të klasit të parë, kështu që ju duhet të mendoni se si rrugët, parqet dhe hapësira po rindërtohen në mënyrë që njerëzit të mund të jetojnë jetën e tyre më së miri,” tha ai.

Osmani ishte në një vizitë dy-ditore në Emiratet e Bashkuara Arabe. Dje, ai u takua me Ministrin e Shtetit për Diversifikimin Ekonomik dhe Diplomacinë Ekonomike, Ahmed Ali Al Sayyeg, si Drejtor Ekzekutiv i Qendrës Ndërkombëtare për Luftimin e Ekstremizmit të Dhunshëm dhe Radikalizmit në Hedaya, Ahmed Al Qasimi.

Pas takimit me Ahmed Ali Al Sayyeg Osmani, ai shkroi në Facebook se diplomacia ekonomike është shumë e rëndësishme.

“Diplomacia ekonomike është një faktor i rëndësishëm në promovimin dhe lidhjen e mundësive të të dy vendeve.” “Ne ramë dakord me Ministrin e Shtetit për Diversifikimin Ekonomik dhe Diplomacinë Ekonomike, Ahmed Ali Al Sayyeg, që ka potencial të madh për bashkëpunim, zhvillim dhe përmirësim të tregtisë midis Maqedonisë së Veriut dhe Emiratet e Bashkuara Arabe,” tha ministri.

Ai më pas nënshkroi një marrëveshje për mbrojtjen e investimeve me Ministrin e Punëve të Jashtme të Emirateve të Bashkuara Arabe, Sheik Abdullah Bin Zayed Al Nahyan Osmani. Kjo është vizita e parë në nivelin e Ministrit të Jashtëm në 25 vitet e fundit që nga vendosja e marrëdhënieve diplomatike midis dy vendeve tona.

Dje, në ditën e parë të vizitës së tij në Emiratet e Bashkuara Arabe, Osmani ishte në Dubai, ku u takua me Ministrin e Shtetit për Bashkëpunim Ndërkombëtar, Reim bint Ibrahim Al Hashemi, i cili është përgjegjës për ndihmën ndërkombëtare, zhvillimore dhe teknike dhe është Shefi Zyrtar ekzekutiv i EXPO 2020 Dubai. ”.

Sipas Ministrisë së Punëve të Jashtme, tema kryesore e takimit ishte pjesëmarrja e Maqedonisë Veriore në “EXPO 2020 Dubai”, dhe Osmani falënderoi Emiratet e Bashkuara Arabe për ndihmën e saj në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila iu dha Ministrisë sonë e Shëndetësisë gjatë muajit Nëntor të vitit të kaluar.

Osmani u takua gjithashtu me Ministrin e Jashtëm Tani Ahmed Al-Zeudi, me të cilin thuhet se diskutuan thellimin e bashkëpunimit ekonomik dhe rritjen e tregtisë. Interesi më i madh ishte në fushën e tregtisë, investimeve dhe turizmit.