Çmimet e naftës në botë stabilizohen në nivelet e para luftës

45

Çmimet e naftës ishin përgjithësisht të qëndrueshme të enjten, pasi tregu peshoi shtrëngimin e ofertës kundrejt frikës së kërkesës, pasi një rritje në stoqet e naftës së papërpunuar dhe benzinës në SHBA i çoi çmimet në nivelet më të ulëta disamujore në seancën e mëparshme.

Kontratat e së ardhmes së naftës së papërpunuar Brent u rritën me 36 cent, ose 0.37% në 97.14 dollarë për fuçi deri në 0925 GMT, ndërsa kontratat e së ardhmes së naftës së papërpunuar të Teksasit West (WTI) u rritën me 43 cent, një rritje prej 0.47%, në 91.09 dollarë.

Të dy bençmarkët ranë të mërkurën në nivelet e tyre më të dobëta që nga pushtimi i 24 shkurtit i Rusisë në Ukrainë, që Moska e quan “një operacion special”.

Lëvizja pasoi një rritje të papritur të stoqeve të naftës së papërpunuar në SHBA javën e kaluar. Stoqet e benzinës, treguesi i kërkesës, treguan gjithashtu një ndërtim të befasishëm pasi kërkesa u ngadalësua, tha Administrata e Informacionit të Energjisë

Vendimi i të mërkurës nga Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës dhe aleatët si Rusia, e njohur si OPEC +, për të rritur objektivin e saj të prodhimit të naftës me 100,000 fuçi në ditë (bpd) në shtator, ka shtuar ndjesinë e rënies.

Ndërsa rritja është e barabartë me vetëm 0.1% të kërkesës globale, perspektiva e kërkesës mbetet e turbullt nga frika në rritje e një rënieje ekonomike në Shtetet e Bashkuara dhe Europë, shqetësimi i borxhit në ekonomitë e tregut në zhvillim dhe një politikë strikte zero COVID-19 në Kinë, importuesi më i madh i naftës në botë

Edward Moya, analist i lartë në OANDA, tha se ai priste që çmimet të rriteshin edhe në sfondin e përkeqësuar ekonomik. Çmimet e naftës së papërpunuar duhet të gjejnë mbështetje të fortë rreth nivelit të 90 dollarëve dhe përfundimisht do të kthehen drejt nivelit të fuçisë prej 100 dollarësh, edhe pse ngadalësimi i ekonomisë globale përshpejtohet”, tha ai.

Mbështetje shtesë për çmimet erdhi nga Konsorciumi i Gazsjellësit Kaspik (CPC), i cili lidh fushat e naftës kazake me portin rus të Detit të Zi të Novorossiisk, dhe i cili tha të mërkurën se furnizimet ishin ulur ndjeshëm.