Përplasjet midis mbështetësve dhe kundërshtarëve të Trump

156

Protestat e protestuesve dhe kundër-protestuesve filluan në mënyrë paqësore, u bënë më të dhunshme gjatë ditës dhe u përshkallëzuan herët në mëngjes.Të paktën një person është goditur me thikë dhe 20 të tjerë janë arrestuar, duke përfshirë katër për armëmbajtje, pasi mijëra mbështetës të Presidentit Donald Trump u përplasën në Uashington mbrëmë për të protestuar ndaj asaj që ata thanë se ishin zgjedhje të manipuluara. Mbështetësit e Presidentit ende në detyrë Trump u mblodhën dje në qytete të tjera, duke refuzuar të pranonin fitoren e Demokratit Joe Biden dhe duke sfiduar legjitimitetin e zgjedhjeve.

  • Këta njerëz do të dëgjohen, ne nuk kemi ardhur në Uashington, por ashtu, kemi ardhur për të mbrojtur atë që duam dhe duam Trump në Shtëpinë e Bardhë.
  • A do të ndryshojë diçka kjo protestë? Keshtu mendoj.

“Ne kemi ardhur këtu të gatshëm për të mbrojtur veten, nuk kemi ardhur të provokojmë dhunë për të cilën po luftojmë t’i japim fund”, thanë disa nga protestuesit.

Presidenti Trump gjithashtu njoftoi tubimet, duke akuzuar disa nga mediat për përhapjen e lajmeve të rreme dhe mos shfaqjen e këtyre tubimeve të mëdha. Në vend të kësaj, ata kanë gazetarët e tyre që qëndrojnë në rrugë pothuajse bosh. Tani kemi evazion nga media. Le ta bëjmë Amerikën përsëri të madhe. – shkruajti Donald Trump në faqen e tij në Facebook

.Sipas parashikimeve përfundimtare të medias, jozyrtarisht, Biden fitoi këto zgjedhje me 306 vota elektorale, shumë më tepër se sa 270 të kërkuara, ndërsa Trump fitoi 232 vota. Biden tashmë ka filluar përgatitjet për të marrë përsipër administratën e Shtëpisë së Bardhë. Megjithëse nuk është konfirmuar ende, mediat amerikane kanë raportuar se ish Sekretarja e Shtetit Hillary Clinton dhe Senatori Bernie Sanders janë ndër emrat e mëdhenj në ekipin Demokrat.