28 C
Tetovo
E martë, 25 Qershor, 2024
BallinaTeknologjiShkencëtarët përgjigjen: Inteligjenca artificiale do të jetë e para që do të...

Shkencëtarët përgjigjen: Inteligjenca artificiale do të jetë e para që do të marrë përsipër këto punë

Cilat punë do të marrë përsipër inteligjenca artificiale? Një grup profesorësh nga disa universitete prestigjioze amerikane u përpoqën t’i përgjigjen kësaj pyetjeje.

Një grup profesorësh nga Universiteti i Nju Jorkut, Universiteti Princeton dhe Universiteti i Pensilvanisë në përpjekjen e tyre të re të titulluar “Si parashikoni se si ChatGPT do të ndikojë në profesione dhe industri të ndryshme?” përpiqen të hedhin dritë se cilat profesione do të jenë të parat që do të preken. nga teknologjia me rritje më të shpejtë në botë.

Megjithëse puna shkencore nuk është përfunduar ende plotësisht, gjetjet janë magjepsëse.

“Ne besojmë se zbulimet e reja në inteligjencën artificiale do të kenë ndikimin më të madh te punonjësit e telemarketingut, dhe më pas te profesorët që mësojnë gjuhë, letërsi dhe histori në shkollat ​​e mesme”, thonë shkencëtarët.

Ndër industritë kryesore ku inteligjenca artificiale mund të bëhet dominuese janë sektorët ligjorë dhe financiarë.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments