Petkovi e quajti Radevin frikacak dhe Borisovin një manipulues të pandershëm

33

I pyetur nëse hipotetikisht mund të ndodhë që sot të ketë një vendim për Maqedoninë, Petkov ka thënë kategorikisht jo.

Më pëlqen oferta franceze. Unë mendoj se nuk mund të ketë tjetër të tillë. Parlamenti duhet të vendosë dhe unë do ta mbaj fjalën time, tha kryeministri i dorëhequr Kiril Petkov para mbërritjes së samitit të Ballkanit Perëndimor në Bruksel.

  • Unë jam kryeministër dhe kur i premtoj diçka popullit bullgar, e mbaj fjalën. Shpresoj që në ditët në vijim Kuvendi Kombëtar të marrë një vendim për këtë çështje. “Ne kemi një moment historik që të mund të ruajmë të gjitha interesat tona bullgare, gjërat që i kemi ëndërruar dhe me këtë propozim të mbrojmë interesat bullgare për një kohë të gjatë”, tha Petkov.

I pyetur nëse hipotetikisht mund të ndodhë që sot të ketë një vendim për Maqedoninë, Petkov ka thënë kategorikisht jo.

“Hipotetikisht, kjo nuk është e mundur, sepse unë e mbaj fjalën time,” tha ai, duke iu referuar Asamblesë Kombëtare si adresa e vetme nga ku mund t’i përgjigjem propozimit francez.

Ai sulmoi ashpër dhe drejtpërdrejt sjelljen e presidentit Rumen Radev, e më pas edhe Bojko Borisovit.

  • Presidenti nuk mund të mbledhë Këshillin Këshillimor të Sigurisë Kombëtare (KSNS) për dy javë dhe të fshihet pas justifikimeve të ndryshme. Nëse je president, ti mbledh siç duhet KSNS, shërbimet, partitë, ulemi, diskutojmë dhe dalim. Ranë maskat, u lodha nga frikacakët, tha Petkov.

Më pas ai sulmoi Borisovin, i cili deklaroi publikisht se do të mbështeste propozimin francez dhe më pas bllokoi punën e Komitetit të Politikës së Jashtme, i cili duhet t’i jepte një “amin”.

“Deputetët nuk mund të formojnë kuorum ditën e dytë, jam i befasuar, por dukshëm kanë frikë të hapin debat sepse nuk mund të zgjedhin kryetar të Kuvendit Popullor”, tha Petkov. Ai tha se askush nuk duhet të përpiqet të flakë pataten e nxehtë duke e vënë në postin e kryeministrit që të vendosë vetë.

“Nëse je një ish-shtetar normal, shko në komision dhe lëre të merret vendimi i duhur,” i tha ai Borisovit, duke e quajtur atë një manipulues që ndjek një politikë të dyfishtë (një gjë thotë dhe një tjetër) dhe është personi më i pandershëm që ai ka. është takuar ndonjëherë.

  • Kjo luftë është tipike për zotin Borisov. Këtë e shohim për 12 vjet, nënvizoi Petkov. Sipas tij, tema e Maqedonisë së Veriut ka qenë një mjegull që ka zbritur gjatë gjithë kohës nga opozita për të rrëzuar qeverinë dhe për të vjedhur miliarda dhe se të gjitha akuzat, tezat dhe mantrat për dobësinë e saj, presionin e jashtëm për mosmarrëveshjen dhe përgatitjen. sepse tradhtia i shërbeu atij qëllimi.