Mickoski: Nuk jam optimist se Bullgaria do të ndryshojë qëndrim

36

Kreu i VMRO-DPMNE-së, Hrisitjan Mickoski sot tha se nuk është optimist se do të ketë ndryshim të qendrimeve në Bullgari sa i përket procesit euroingrues të vendit.

“Nuk jam optimist. Do të dëshiroja që të jetë e vërtetë, por nuk jam optimist. Bullgaria nuk do të lëvizë as edhe një milimetër, nëse ne nuk e pranojmë rezolutën e Kuvendit të tyre, posaçërisht jo para zgjedhjeve”, tha Mickoski.

Sipas tij, do të mund të ndodhë diçka në Samitin e BE-së në dhjetor pas zgjedhjeve parlamentare në Bullgari në qershor dhe mas zgjedhjeve presidenciale në tetor.

Mickoski para gazetarëve theksoi se Ligji për arsim nuk duhet të shkojë në Kuvendin e Maqedonisë me flamur evropian