Lehtësimi i mundshëm i masave kufizuese, rënia e të infektuarve të rinj me katër përqind, vaksina e dozës së tretë në dispozicion

32

Statistikat e djeshme të covid treguan një rënie të numrit të të infektuarve të rinj me tre deri në katër pikë përqindje. Nëse në ditët e mëparshme numri i rasteve të reja nga numri i përgjithshëm i testuar ishte rreth nëntë dhe 10, dje kjo përqindje ishte 6.5. Nga 1726 teste të kryera, 112 koronavirus pozitivë ose 6.49% u regjistruan dje. Në ditën dhe natën e kaluar, 12 të vdekur dhe 419 u regjistruan dhe u shëruan.

Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi dje njoftoi një lehtësim të mundshëm të masave nëse qytetarët dhe objektet e hotelierisë respektojnë protokollet. Ai tha se pret zbutjen e masave kufizuese në periudhën e ardhshme të dimrit, nëse qytetarët dhe objektet e hotelierisë respektojnë protokollet.

  • Nëse të gjithë i respektojmë masat, numrat do të bien dhe do të ketë një mundësi për t’u çlodhur. Jam i bindur se do të ketë lehtësim në periudhën e dimrit nëse respektohen masat siç janë tani, si nga objektet e hotelierisë ashtu edhe nga qytetarët, por nuk mund të them nëse do të shfuqizohen, tha Bekteshi.

Dje, lajmi se “terapia koktej” monoklonale me antitrupa, e cila u mor nga ish-presidenti amerikan Donald Trump vitin e kaluar, është e pranishme në vendin tonë dhe deri më tani është marrë nga 20 pacientë Covid-19 me sëmundje shoqëruese dhe sëmundje kronike.

  • “Terapia koktej” monoklonale me antitrupa u jepet pacientëve që kanë sëmundje të shumta shoqëruese dhe sëmundje kronike, në konsultim paraprak me specialistë dhe subspecialistë që kanë trajtuar pacientët që nga fillimi i infeksionit me Covid-19. Janë blerë gjithsej 1,200 doza të ilaçit, dhe rreth 20 doza janë përdorur deri më tani, sipas Ministrisë së Shëndetësisë.

Methodshtë metoda më moderne e terapisë për pacientët me Covid-19. Terapia është një koktej i dy antitrupave monoklonalë dhe është krijuar posaçërisht për të bllokuar infektivitetin e virusit SARS-KOV-2 që shkakton sëmundjen Covid-19.

Në luftën kundër Covid-19, që nga dita e djeshme, ne kemi një dozë të tretë të vaksinës në dispozicion për profesionistët e shëndetit, qytetarët mbi 60 vjeç dhe njerëzit me status shëndetësor të dëmtuar imunitar, dhe në të cilët kanë kaluar gjashtë muaj nga rivaksinimi.

Gjatë javës së fundit, siç theksohet, organizatat e shëndetit publik u informuan se punonjësit e shëndetësisë, pavarësisht nga mosha e tyre, mund të marrin një dozë të tretë të vaksinës, në cilëndo nga pikat e vaksinimit në vend.

Qytetarët që janë vaksinuar jashtë vendit gjithashtu mund të marrin një dozë të tretë të vaksinës. Ata do të duhet të paraqesin një dokument të vlefshëm nga dy dozat e pranuara të vaksinës në pikat e vaksinimit, në mënyrë që të regjistrohen në sistemin kombëtar “Data ime”. Një dozë e tretë e vaksinës mund të jepet pa takim, siç është rasti me dy dozat e para. Vaksinimi me dozën e tretë kryhet në të gjitha pikat e vaksinimit në vend, ku po kryhet vaksinimi dhe rivaksinimi, sipas Ministrisë së Shëndetësisë.

Deri më tani, mbi 780 mijë qytetarë janë vaksinuar, dhe rreth 715 mijë janë rivaksinuar.

Sipas shifrave të fundit, 55 përqind e popullsisë mbi 40 vjeç dhe 31 përqind e popullsisë nga 18 deri në 39 vjeç kanë marrë të paktën një dozë të vaksinës.

Këto ditë, 100 mijë vaksina nga kompania “Pfizer” kanë mbërritur në vend përmes sistemit Kovax, dhe në total nga ky prodhues ka rreth 250 mijë, 50 000 vaksina nga “Sinovak” dhe rreth 100 mijë vaksina nga prodhuesi ” Astra Zeneka “. Ministria e Shëndetësisë pret që Danimarka së shpejti të shpallë dhurimin e 250 mijë vaksinave nga prodhuesi “Johnson”, të cilat kanë një afat deri në vitin 2023.

Sipas analizave epidemiologjike, aktualisht janë 12,017 raste aktive, nga të cilat 5629 janë në Shkup, Kumanovë – 941, Tetovë – 932, Ohër – 515, Gostivar – 482, Kërçovë – 408, Strugë – 365, Veles – 318, Strumicë – 304 , Prilep – 294, Manastir – 277, Shtip – 227, Kavadarci – 211. Dojran ende me një rast aktiv.

Deri më tani, gjithsej 1,279,154 teste të Covid-19 janë kryer në vend. Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me KOVID në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë është 189,999, numri i pacientëve të shëruar është 171,375, numri i vdekjeve është 6,607.

Sipas statistikave botërore, rreth 233 milion njerëz janë infektuar me SARS-KOV-2 në të gjithë botën deri më tani, mbi 4.7 milion kanë vdekur dhe më shumë se 209 milion janë shëruar.

Shtetet e Bashkuara kanë dorëzuar 390.1 milion doza të vaksinës Covid-19 që dje, ndërsa 417.8 milion doza janë shpërndarë në të gjithë vendin, thanë Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) në faqen e saj të internetit.

183.7 milion njerëz (55.3 përqind) u vaksinuan plotësisht dhe 213.4 milion njerëz morën të paktën një dozë (64.3 përqind), sipas faqes së internetit të CDC.

Një dozë shtesë, e tretë e vaksinës së koronavirusit i është dhënë 2.66 milion njerëzve që nga 13 gusht, kur CDC miratoi përdorimin e një doze të tretë për njerëzit me sistem imunitar të dobësuar.

Drejtoresha e Qendrave Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), Rochelle Valensky, tha se kishte një konfuzion në Shtetet e Bashkuara se kush duhet të marrë nxitjen e tretë të vaksinës Covid-19. Deri më tani, vetëm doza përforcuese e Pfizer është miratuar.

Javën e kaluar, Valensky u pajtua me shumicën e rekomandimeve të këshilltarit të CDC për një dozë shtesë gjashtë muaj pas dozës së dytë për grupe të caktuara njerëzish. Këto grupe përfshijnë njerëz mbi moshën 65 vjeç, njerëz në shtëpi pleqsh dhe njerëz të moshës 50 deri në 64 vjeç që kanë probleme kronike shëndetësore, siç është diabeti.

Një studim i vogël klinik mbi përdorimin e kombinuar të vaksinës Astra Zeneka dhe dozën e Sputnik Light kundër Covid-19 tregoi një rritje të fortë të antitrupave në shumicën e subjekteve të testuar, njoftoi dje Fondi Rus i Investimeve Direkte (RDIF).

Të dhënat u mblodhën nga 20 persona që morën pjesë në një studim të 100 personave në Azerbajxhan, i cili filloi në shkurt të këtij viti.

Pjesëmarrësit e studimit fillimisht morën vaksinën Astra Zeneka, dhe 29 ditë më vonë një dozë Sputnik Light, raportoi RDIF.

“Sipas rezultateve të analizës së përkohshme, një rritje katërfish në antitrupat neutralizues ndaj proteinës SARS-KOV u zbulua në 85 përqind të vullnetarëve në ditën 57 të studimit,” thuhej në deklaratë.

Sekretarja e Përgjithshme e Amnesty International, Agnes Kalamar, në një intervistë me gazetën belge Le Soir, akuzoi kompanitë farmaceutike se kishin krijuar qëllimisht një mungesë të vaksinave duke shitur doza me çmime të papërballueshme për vendet e varfra.

Raporti i lëshuar nga AI javën e kaluar analizon në detaje proceset e prodhimit dhe shpërndarjes së gjashtë kompanive më të mëdha. Përfundimi është se këto kompani nuk kanë respektuar detyrimet e tyre sipas ligjit ndërkombëtar dhe të drejtave të njeriut.

Kalamar thotë se nuk ka dyshim se këto kompani kanë kapacitet dhe burime për t’iu përgjigjur problemeve që kanë vendet e varfra në marrjen e vaksinave, dhe thekson se kompanitë janë në një gjendje monopoli, që do të thotë se ata kanë kontroll.

Përveç AstraZenekës, e cila për një kohë i shiste dozat më lirë, Sekretari i Përgjithshëm beson se Pfizer dhe Moderna në veçanti i kanë vënë vaksinat në dispozicion vetëm për vendet e pasura.

Ajo shtoi se në vitin 2021 nuk ka justifikim për faktin se nuk ka rrugëdalje nga kriza për të gjithë botën. Ky prodhim, thotë ajo, është vaksina, dhe mekanizmi i rishpërndarjes është Kovacs. Ajo vuri në dukje se fitimeve të kompanive farmaceutike u jepet përparësi dhe se është koha e duhur për drejtësinë e vaksinave për të gjithë botën.