8.2 C
Tetovo
E martë, 27 Shkurt, 2024
BallinaOpinionKryeministri i parë shqiptar në Maqedoninë e Veriut- Jusuf Buxhovi flet për...

Kryeministri i parë shqiptar në Maqedoninë e Veriut- Jusuf Buxhovi flet për situatën e shqiptarëve. (video)

Historiani Jusuf Buxhovi ka folur edhe për për situatën e shqiptarëve pas zgjedhjës se  kryeministrit të parë shqiptar në Maqedoninë e Veriut.

Buxhovi tutje ke thënë se çështja e Maqedonis dhe shqiptarëve atje  është me një rëndësi shumë të madhe.

Në emisionin “Politiko” me Kushtrim Sadikun, Buxhovi ka thënë se pozita e popullit shqiptarë në Maqedoni nuk është një shtetë formues, raporton Gazeta10.

“Me Marrveshjen e Ohrit pozita e shqiptarëve në Maqedoni është e degraduar me krahasuar me pozitën në të 74-at,  spese në atë kohë shqiptarët e Maqedonis dhe të tjerët kanë qenë të barabartë”, ka thënë ai.

Ai tutje poashtu ka përmendur dhe gjuhën shqipe në Maqedoni, ku ai ka thënë se gjuha shqipe nuk është në kategorin kushtetuse./Gazeta10/

Për të parë më shumë ndiqeni videon e plotë më poshtë…

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments