19.2 C
Tetovo
E enjte, 30 Maj, 2024
BallinaTeknologjiFOTO/ Çfarë do të thotë veshja e Papa Françeskut për të ardhmen...

FOTO/ Çfarë do të thotë veshja e Papa Françeskut për të ardhmen e modës me Inteligjencën Artificiale

Gjatë fundjavës, një imazh i veçantë i Papa Françeskut ndezi internetin.

E qarkulluar gjerësisht në rrjetet sociale, fotografia tregon Papën 86-vjeçar të veshur me një pallto të bardhë të trashë, të shtrënguar në bel.

Veshja shkaktoi një lumë pyetjesh në internet: A ka Papa një stilist të ri ? Ka pasur gjithmonë një stilist? A ishte pamja e frymëzuar nga kërcimtarët mbështetës në shfaqjen e Rihanna-s Superbowl?

Megjithatë, më shumë se çdo gjë, përdoruesit e mediave sociale shprehën se si nuk mund ta besonin se imazhi ishte i vërtetë. Dhe nuk ishte. Twitter ka bashkangjitur që atëherë një fusnotë kontekstuale në disa nga tweet-et me performancën më të mirë duke sqaruar se është krijuar nga AI (Inteligjenca Artificiale) dhe është krijuar duke përdorur mjetin softuer Midjourney.

Mjetet e imazhit të AI po bëhen gjithnjë e më të sofistikuara. Teknologjia, e cila gjeneron fotografi bazuar në kërkesat e tekstit të përdoruesve, është përdorur për të dizajnuar shfaqje gjithëpërfshirëse të modës, për të krijuar romane të tëra grafike dhe madje për të ndihmuar në parashikimin e formave të reja të arkitekturës. Por ndërsa AI zhvillohet dhe imazhet “thellë false” të gjeneruara nga kompjuteri bëhen më bindëse, shumë janë të shqetësuar për implikimet etike, duke përfshirë heqjen e agjencisë së subjekteve (vendosja e njerëzve në skenarë të fabrikuar që mund të jenë shpifëse ose keqdashëse, për shembull) dhe nëse Teknologjia e mësimit të makinerive një ditë do t’i bëjë të padallueshme lajmet e rreme.

Vetëm javën e kaluar, fotot e krijuara nga AI të arrestimit të Donald Trump u përhapën si flakë pasi ish-presidenti shkroi në mediat sociale se ai priste të paditet në lidhje me një hetim financimi të fushatës në Nju Jork.

Nëse veshja është një formë e rëndësishme e vetë-shprehjes, atëherë një veshje e krijuar nga AI jo vetëm që mund të zvogëlojë fuqinë dhe mesazhet e natyrshme në rroba – por edhe autonominë e një personi. Në papat, çdo veshje ka rëndësi fetare. Ngjyra e veshjeve të Papës është zgjedhur posaçërisht për t’u përshtatur me festime specifike: e kuqja mund të vishet vetëm në raste specifike, si e Diela e Palmave, e Premtja e Madhe dhe Rrëshajëve, sepse përfaqëson gjakun e Jezu Krishtit, ndërsa roza vishet vetëm dy herë në vit. Si të tilla, imazhet e rreme të Papës që vesh rroba të caktuara jashtë këtyre – ose në kontekste të tjera të panumërta – mund të shkaktojnë ofendim, alarm apo edhe mosbesim brenda komunitetit katolik.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments