19.2 C
Tetovo
E enjte, 30 Maj, 2024
BallinaLajmeBujar Osmani anulon vizitën në Mitrovicë, bën thirrje për ulje të tensioneve

Bujar Osmani anulon vizitën në Mitrovicë, bën thirrje për ulje të tensioneve

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut Bujar Osmani, e ka anuluar vizitën në Mitrovicë pas ngjarjeve të së premtes në Zubin Potok, Leposaviq dhe Zveçan.

Ai bëri thirrje për ulje të tensioneve.

Osmani tha se do ta riplanifikoj viztën sa më shpejt të jetë e mundur.

“Si kryesues i OSBE-së, unë bëj thirrje për de-eskalimin dhe zbutjen e tensioneve në veri të Kosovës. OSBE është e gatshme të ndihmojë; Misioni i OSBE-së në Kosovë, ka kredibilitet dhe besim mes njerëzve, institucioneve; vendimtare për ruajtjen e paqes dhe stabilitetit. Unë do të riplanifikoj vizitën time në Mitrovicë sa më shpejt që të jetë e mundur”, ka thënë ai.

Maqedonia e Veriut aktualisht kryeson me misionin e Organizatës Evropiane për Siguri dhe Bashkëpunim, që njihet ndryshe si OSBE.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments