Borisovi: GERB jep dritën jeshile për RMV-në dhe Shqipërinë

38

Kam pasur bisedime me deputetët e GERB-it dhe i kam pyetur nëse më besojnë ta mbështes propozimin, nëse guxon ky frikacak dhe gënjeshtar Petkov, do të ketë 59 deputetë mbështetje dhe dritë jeshile për RMV-në dhe Shqipërinë, tha kreu i GERB-it, Bojko Borisov, gazetarit të BGNES.

Të mblidhet menjëherë Këshilli i Ministrave, të bëhet një propozim, të vijë në Asamblenë Kombëtare, shtoi Borisov.

Unë besoj në Macron, besoj në BE. Çdo gjë e mirë në Bullgari vjen nga BE-ja. BE-ja dhe NATO-ja po kërkojnë aktualisht zgjerimin në Ballkanin Perëndimor. GERB filloi këtë proces. Petkov do të shkojë në Këshillin e BE-së dhe do të thotë se dikush po e shqetëson. Petkov do të fshihet dhe do të ketë frikë derisa GERB të bëjë punën. Ne dimë të kujdesemi për punën tonë. Presidenca franceze ka bërë kornizën më të mirë dhe nuk mund të bëhet më e mirë, tha kreu i GERB.

Borisov theksoi se qeveria aktuale nuk ka bërë asgjë për Protokollin, i cili është pjesë përbërëse e propozimit francez. Ai ka sqaruar se ky Protokoll ende nuk është nënshkruar.

Petkov e lejon veten të gënjejë në Bruksel se GERB po e shqetëson, se ministri i Slavi Trifonov po e shqetëson dhe se ata që nuk janë me të janë mafia, tha Borisov. Mos kini frikë, ejani në parlament, iu drejtua Borisov Petkovit. Kjo është zgjidhja më e mirë për Bullgarinë, Ballkanin dhe BE-në.

Votimi i mosbesimit është një praktikë parlamentare. Ninova ka kërkuar 7 herë mosbesimin dhe ne nuk e kemi quajtur mafioze. Nëse kemi një kryeministër që të thërrasë një seancë parlamentare, do të hyjmë ne 59 deputetë të GERB-it, shtoi Borisov. Për të zgjidhur çështjen me RSM-në para votimit, për të mos e turpëruar Bullgarinë si një subjekt i errët, theksoi Borisov.

burimi linku