28 C
Tetovo
E martë, 25 Qershor, 2024
BallinaTeknologjiVW merr vendim të zhdukë markën e veturave SEAT

VW merr vendim të zhdukë markën e veturave SEAT

Marka spanjolle e makinave Seat, e themeluar në vitin 1950 dhe në pronësi të plotë të Grupit VW që nga viti 1986, nuk do të ekzistojë më nga viti 2030.

Seat Ibiza, Leon, Alhambra & Co. do të zhduken gradualisht nga rrugët.

VW është përqendruar në filialin më të lartë Cupra që është sinonim i Cup Racing, shkruan Indeksonline.

E ardhmja e Seat është Cupra. Ju nuk mund të përballoni të investoni në të dyja markat dhe Cupra ka qartë mundësi më të mira tregu” ka thënë kryetari i bordit mbikëqyrës të Seat dhe anëtari i bordit të VW Thomas Schäfer në panairin e automjeteve IAA Mobility në Mynih.

Në fakt, Cupra është marka e makinave me rritje më të shpejtë në Evropë.

Sipas gazetës “Bild”, shitjet u rritën me 92.7 për qind nga viti 2021 deri në vitin 2022./Indeksonline/

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments