Surprizon kryeministri i Suedisë, dorëhiqet disa muaj para zgjedhjeve: Dua t’i jap pasardhësit tim shanset më të mira

170

Kryeministri i Suedisë, Stefan Lofven, ka thënë se do të japë dorëheqjen në nëntor për të lejuar një kohë pasardhëse për t’u përgatitur për zgjedhjet e përgjithshme të vendit në Shtator 2022.

Lofven u rikthye si kryeministër nga parlamenti në fillim të korrikut vetëm disa javë pasi u hoq në një votim historik të mosbesimit.

Ai tha në një tubim politik të dielën se “do të linte pozicionin si kryetar partie në kongresin e partisë në Nëntor dhe më pas gjithashtu do të jepte dorëheqjen si kryeministër.

Lofven, 64 vjeç, ka shërbyer si drejtues partie për gati 10 vjet dhe si kryeministër që nga viti 2014.

“Çdo gjë ka një fund dhe unë dua t’i jap pasardhësit tim shanset më të mira të mundshme,” tha ai.

Ish-saldatori dhe lideri i sindikatës ka udhëhequr një qeveri të pakicës së dobët së bashku me Partinë e Gjelbër gjatë tre viteve të fundit, duke luftuar për të gjetur një koalicion të zbatueshëm pas zgjedhjeve jokonkluzive në shtator 2018.infoshqip.com

Njoftimi i dorëheqjes së tij erdhi megjithatë si një surprizë, pasi Lofven më parë kishte treguar se donte të drejtonte partinë në fushatën e ardhshme elektorale.