Sot temperaturat deri në 41 gradë Celsius, aktivizohet alarmi i verdhë meteorologjik

34

Moti do të jetë me diell dhe shumë i ngrohtë me vranësira të vogla deri mesatare. Do të fryjë një erë e lehtë deri mesatare nga jugu, dhe në pjesët perëndimore një erë mesatare deri e fortë nga perëndimi. Temperatura minimale do të jetë në intervalin nga 13 në 22, dhe maksimale nga 34 në 41 gradë. Sipas vlerave të temperaturave të parashikuara në të gjithë territorin, niveli i verdhë i rrezikut nga temperaturat e larta do të aktivizohet. UV = 9. Në Tetovë

Në Shkup me diell dhe shumë i ngrohtë me pak re të mbuluar pasdite. Do të fryjë erë e lehtë deri në mesatare në jug. Temperatura minimale do të jetë rreth 20, dhe maksimale do të arrijë 39 gradë.

Dhe të enjten moti do të jetë me diell dhe shumë i ngrohtë me temperatura deri në 40 gradë. Nga e premtja temperatura do të ulet, retë do të rriten herë pas here dhe do të ketë reshje lokale shiu dhe shtrëngata të rralla.