Pozuan nudo, arrestohen dhjetëra gra në Dubai

32

Policia e Dubait ka arrestuar një grup grash, të cilët i akuzon për shthurje pas një fotosesioni nudo në natyrë.

Pamjet të postuara në internet të shtunën tregojnë një grup grash të zhveshura që fotografohen në një ballkon.

Njëmbëdhjetë ukrainase janë midis atyre që janë ndaluar, i tha konsullata ukrainase BBC. Një ruse u arrestua gjithashtu, sipas mediave ruse.

Shthurja publike mbart një dënim deri në gjashtë muaj burg dhe një gjobë prej 5,000 dirham (981 £).

Shumë nga ligjet e Emirateve të Bashkuara Arabe bazohen në ligjin e Sheriatit dhe njerëzit janë burgosur në të kaluarën për shfaqje publike të dashurisë dhe marrëdhënieve homoseksuale

Raportet e mëparshme në mediat ruse se tetë gra ruse u arrestuan që nga ajo kohë janë mohuar, por agjencia e lajmeve Ria citoi zyrtarë të thoshin se një ruse që organizoi xhirimin është arrestuar.

Ajo përballet me deri në 18 muaj burg, thotë agjencia, përcjell abcnews.al.

Policia në Dubai paralajmëroi se kushdo që boton material pornografik ose ndonjë material që “mund të paragjykojë moralin publik” përballet me burgim dhe gjobitje.

“Sjellje të tilla të papranueshme nuk pasqyrojnë vlerat dhe etikën e shoqërisë Emirate,” tha një deklaratë policia.

Çdo person që jeton ose viziton Emiratet e Bashkuara Arabe u nënshtrohet ligjeve të saj: nuk ka përjashtime për turistët