19.2 C
Tetovo
E martë, 25 Qershor, 2024
BallinaLajmePozicioni i deputetit është i papajtueshëm me atë të kryetarit të komunës...

Pozicioni i deputetit është i papajtueshëm me atë të kryetarit të komunës apo ministrit

Sipas Kodit Zgjedhor, zgjedhjet vendore mbahen çdo të katërt vit në gjysmën e dytë të tetorit. Zgjedhjet e parakohshme nuk do të kryhen nëse kanë mbetur më pak se gjashtë muaj deri në takimin e rregullt. Meqenëse mandati i rregullt për zgjedhje vjen vetëm pas 17 muajsh, zgjedhjet për kryetarë komunash duhet të priten këtë vit në disa komuna. Përveç nëse Qeveria propozon ndryshimin e këtyre dispozitave si pjesë e ndryshimeve në Ligjin për organet e administratës.

Banorët e komunës së Sarajit do të duhet të zgjedhin kryetar të ri. Blerim Bexheti prej dje është deputet i “Frontit Europian” me mandat të verifikuar. Lajmin e ka bërë të ditur për bashkëqytetarët e tij përmes rrjeteve sociale, duke premtuar se do të jetë zëri i vullnetit të popullit dhe se do të angazhohet për qytetarët, për një shtet evropian dhe për zhvillim më të mirë ekonomik.

Për dallim nga ai, kryetari i Komunës së Tetovës, Bilal Kasami, edhe pse ishte bartës i listës së kandidatëve për deputet nga “Vleni” dhe fitoi një mandat, ai hoqi dorë dhe vendosi të mbetet kryetar i komunës.

Pas zgjedhjes së Qeverisë do të dihet nëse një komunë tjetër do të mbetet pa personin e parë. Është pothuajse e sigurt se kryetarët e komunave të Gostivarit dhe Aeroportit, Arben Taravari dhe Timço Mucunski do të bëhen ministra. Me këtë do të duhet të organizohen zgjedhje të parakohshme edhe në këto komuna.

Zgjedhjet janë të nevojshme për shkak të papajtueshmërisë së postit të deputetit me kryetar komune, kryeministër, ministër, punë profesionale dhe administrative në administratën shtetërore e të tjera. Përkundër dispozitave të tilla kushtetuese, Talat Xhaferi do të jetë edhe kryeministër edhe deputet. Ai dje në seancën konstituive bëri të ditur se do të kryejë detyrat kryeministrore deri në zgjedhjen e qeverisë së re dhe si deputet nuk do të marrë pjesë në punën dhe vendimmarrjen e Kuvendit. Gjykata Kushtetuese kujton se raste të ngjashme ka pasur edhe më parë.

Ai ka pasur dy funksione në të njëjtën kohë në vitin 2016 dhe 2017, kur Emil Dimitriev ishte kryeministër teknik i propozuar nga VMRO-DPMNE për 16 muaj, dhe deputet i zgjedhur në 5 muajt e fundit.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments