28 C
Tetovo
E martë, 25 Qershor, 2024
BallinaLajmeMinistri Krenar Lloga kërcënoi me dorëheqje për shkak të ligjit për amnisti

Ministri Krenar Lloga kërcënoi me dorëheqje për shkak të ligjit për amnisti

Ministri Krenar Loga ka kërcënuar me dorëheqje, thanë burime qeveritare për TV 24, pasi ligji me të cilin ministri paralajmëron ulje të numrit të të burgosurve në burgje u pezullua sërish nga Qeveria.

Në seancën e sotme, sipas informacioneve të TV 24, edhe pse ka pasur një debat të hapur, ligji nuk është miratuar dhe është dërguar sërish për rishikim. Dy javë më parë, vetë Loga nuk ka propozuar ndryshimin e ligjit, sot Qeveria i ka konfirmuar se duhet të ndryshohet. Qeveria zyrtarisht tha për TV 24 se procedura është e rregullt. Hesht Ministria e Drejtësisë, hesht edhe Ministri i Drejtësisë Loga.

Por partnerët e tij të koalicionit janë të zëshëm dhe përsërisin sot se nuk ka koalicion dhe marrëveshje politike për ligjin e amnistisë. Derisa Loga të ulet me Kovaçevskin për të rënë dakord dhe harmonizuar ligjin politik dhe të koalicionit, ligji nuk do të kalojë, tha për TV 24 një zyrtar i lartë partiak i LSDM-së.

Përveç kryesisë së LSDM-së, kundër ligjit janë edhe disa nga deputetët e LSDM-së. Sipas tyre, përveç momentit pas ndryshimeve në Kodin Penal, me të cilin shumica e veprave ndaj zyrtarëve bien në ujë, kontestohet edhe përzgjedhja e personave, pasi thonë se nuk e dinë se kush do të amnistohet. sidomos para zgjedhjeve.

Dhe ndërsa ligji, i cili nëse marrëveshja ndërmjet Mickoskit dhe Kovaçevskit për amnisti për të dënuarit e 27 prillit dhe për parregullsitë zgjedhore, me garanci se AVMRO-DPMNE do të votonte për dimrat kushtetues, duhet të pësojë ndonjë amendament apo ndryshim, duket qartë se ka ngecur mes Matematikanët e koalicionit qeveritar, pasi disa zyrtarë të Tv 24 do ta kundërshtojnë fuqishëm një treg të tillë, që do të nënkuptonte amnisti edhe për Nikolla Gruevskin, deputetin dhe ish-drejtuesin e AA-së, i cili u rrah përgjakshëm të enjten e përgjakshme në një intervistë për 21.

  • Nuk do të ishte mirë për shtetin e së drejtës nëse amnistohen vetëm politikanët. Nëse hapet kjo, do të më interesojë ky rast, nëse do të hidhen në tavolinë rastet “Monstrum”, “Fshati i egër” dhe “Alfa”. – thotë Sela.

E ndërsa një treg i mundshëm për amnisti të reja po zien, nuk kanë të ndalur thirrjet e ndërsjella mes liderëve aktualë dhe ish-liderëve partiakë për takime me ish-kryeministrin dhe azilkërkuesin në Budapest, Nikola Gruevski, për një marrëveshje mbi kodin penal, i cili kualifikohet. si amnisti e heshtur, por edhe kërkesa për amnisti të drejtpërdrejtë për Nikolla Gruevskin nga kreu i shtetit.

Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti, në një intervistë televizive zbuloi se ai dhe ish-liderët Nikolla Gruevski dhe Zoran Zaev para tre viteve kanë pasur një sërë takimesh të fshehta për ndryshimet në KQ, pas të cilave ai u mohua shprehimisht nga Zaev dhe Gruevski.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments