19.2 C
Tetovo
E enjte, 30 Maj, 2024
BallinaLajmeLloga: Gjithë Struga dhe shqiptarët kujtojnë heroin Murat Llabënishti

Lloga: Gjithë Struga dhe shqiptarët kujtojnë heroin Murat Llabënishti

Ministri i drejtësisë Krenar Lloga përmes një postimi në profilin e tij në FB ka kujtuar patronatin e shkollës fillore në Llabunishtë, duke ia kushtuar kështu një përshkrim një heroit Murat Llabënishti emrin e të cilit e mban kjo shkollë.

“Shkolla fillore e fshatit Labënisht, në këtë ditë shënon patronatin, ndërsa e gjithë Struga dhe shqiptarët kujtojnë një emër të madh të historisë kombëtare.

Murat Labënishti është një figurë emblematike që meriton të kujtohet me respekt nga të gjitha brezat e ardhshëm, për të cilët ai shkriu jetën e tij.

Andaj, me këtë rast po shpërndaj një përmbledhje të historianes, Asija Nuredini, për jetën dhe veprën e këtij atdhetari, që të jetë si këshillë për secilin prej nesh se si duhet dashur atdheu me vepra.” shkruan Ministrit Lloga duke sjellur kështu edhe një përshkrim të shkurtër se kush ka qenë Murat Llabënishti.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments