31.9 C
Tetovo
E hënë, 22 Korrik, 2024
BallinaLajmeKryeministri i Kosovës Albin Kurti, ekskluzivisht për Veçernji List: Nuk mund të...

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ekskluzivisht për Veçernji List: Nuk mund të ketë luftë në Ballkan pa Serbinë, por nuk ka paqe pa Shqiptarët

Sipas Kurtit, gjëja më e rrezikshme është se lidershipi i Serbisë konsideron se Rusia është nëna e Serbisë dhe thekson se për këtë arsye rrethanat në Ballkan janë të mbushura me rreziqe dhe frikë.

Në një intervistë ekskluzive për Večernji list, kryeministri i Kosovës Albin Kurti foli hapur për situatën e përgjithshme në Kosovë dhe shprehu shqetësimin se Serbia po armatos fuqishëm ushtrinë e saj me pajisje që i merr nga Rusia dhe Kina dhe dëshiron që disi të vendoset në Ballkan si alternativë ndaj Perëndimit demokratik. Albin Kurti nuk e përjashton mundësinë e një lufte në Kosovë sepse në anën serbe të kufirit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë ka rreth 48 baza operative sulmuese progresive rreth kufirit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, prej të cilave 28 janë ushtarake dhe 20. i përkasin xhandarmërisë. Ai beson se do të ishte e papërgjegjshme të thuhet se nuk do të ketë kurrë konflikt, se nuk do të ketë më kurrë luftë. Nëse nuk ka përgatitje për luftë, Kurti pyet pse vitin e kaluar Serbia dhe Rusia kanë pasur 104 stërvitje dhe aktivitete të përbashkëta ushtarake dhe kanë planifikuar 91. Nga të cilat dy stërvitjet më të rëndësishme ushtarake janë quajtur “mburoja sllave” dhe “vëllazëria sllave”. . Ndër të tjera, Kurti foli edhe pse kundërshton krijimin e një bashkësie të komunave serbe, duke theksuar se kjo do të ishte parathënie e krijimit të Republikës Srpska të re. Ai posaçërisht ka theksuar se përderisa serbët kanë ëndrra për Kosovën pjesë të Serbisë, këto ëndrra do të kthehen në makth për Ballkanin, duke theksuar se në Ballkan nuk mund të ketë luftë pa Serbinë, por nuk mund të ketë paqe pa shqiptarë. Sipas Kurtit, gjëja më e rrezikshme është se lidershipi i Serbisë konsideron se Rusia është nëna e Serbisë dhe thekson se për këtë arsye rrethanat në Ballkan janë të mbushura me rreziqe dhe frikë.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments