Kina ka vendosur të ndërtojë një tubacion gazi nga Turkmenistani në vend të Rusisë

102

Moska dëshiron të ndërtojë gazsjellësin Power of Siberia 2 (Fuqia Sibir2 ) prej vitesh, por Kina nuk dëshiron të përsërisë gabimin e Evropës.

Përpjekjet e presidentit rus Vladimir Putin për të negociuar një rritje të furnizimit me gaz në Kinë kanë ngecur.

Në vend të projektit 50 miliardë metër kub Power of Siberia 2 që Kremlini ka promovuar për më shumë se shtatë vjet, Pekini ka vendosur t’i japë përparësi një tubacioni të ri gazi nga Turkmenistani, raportoi Reuters, duke cituar zyrtarë të lartë kinezë dhe të industrisë së naftës dhe gazit. toka.

Edhe pse gazi turkmen i kushton Kinës 30% më shumë se gazi rus dhe negociatat për një zbritje me Ashgabatin dështuan, Pekini i dha dritën jeshile projektit “Linja D”, e cila do të importojë 30 miliardë metra kub në vit nga Turkmenistani.