28.6 C
Tetovo
E hënë, 22 Korrik, 2024
BallinaLajmeKanë ra në delirium mediat e bllokut maqedonas kur ndër të tjera...

Kanë ra në delirium mediat e bllokut maqedonas kur ndër të tjera Taravari (bravo?!) ka shkarkuar nga detyra drejtoreshën ekonomike të Klinikës së Toksikologjisë Besija Iljazi

Ministri i Shëndetësisë Arben Taravari ka nisur shkarkimin e drejtorëve ekonomikë, ashtu siç premtoi dje. Ai sot ka shkarkuar disa drejtorë ekonomikë të Klinikave të Shkupit, ndër të cilët Besija Iljazin, ish-drejtorin ekonomik të Klinikës së Toksikologjisë.

Ajo në asnjë mënyrë nuk ka komunikuar në gjuhën maqedonase, as me punonjësit e klinikës, as me gazetarët. Ilyazi mbështetjen më të madhe e ka pasur nga ish-ministri Ilir Demiri.

Janë shkarkuar drejtorët ekonomikë të Klinikave të Neurologjisë, Endokrinologjisë, Maksilofaciale, Dermatologjisë, Reumatologjisë, Mjekësisë Fizike, Toksikologjisë, Klinikave Dentare dhe Psikiatrike.

Siç tha dje Taravari, për ata drejtorë ekonomikë që nuk janë ushtrues detyre, por kanë kontrata menaxheriale, do të duhen ndryshime në ligje, të cilat do të iniciohen sa më shpejt që edhe ata të largohen nga klinikat dhe të pushojë posti i drejtorit ekonomik. ekzistojnë. Qëllimi përfundimtar është që posti i drejtorit ekonomik të mos ekzistojë më.

Drejtorët ekonomikë në klinika u prezantuan në vitin 2006. Në Qendrën Klinike dhe spitale të tjera ishin gjithsej rreth 30 drejtorë ekonomikë, për të cilët vetëm për paga nga buxheti shpenzoheshin pak më shumë se gjysmë milioni euro në vit.

https://telma.com.mk/2024/06/25/planot-na-taravari-ne-ja-zaobikoli-besija-ilazi-razreshena-ekonomskata-direktorka-na-toksikologija

https://vecer.mk/makedonija/taravari-ja-razreshi-ekonomskata-direktorka-na-toksikologija-koja-zboruvashe-preku-preveduvachka-9333d7fd-7dfb-4038-b4b5-f64bf26a12a0

https://nezavisen.mk/razreshena-besija-iljazi-ekonomskata-direktorka-na-klinikata-za-toksikologija/

https://tocka.com.mk/vesti/485364/razresena-besija-iljazi-koja-na-rabota-na-toksikologija-odese-so-preveduvac

https://plusinfo.mk/besi-a-i-azi-e-minato-na-toksikologi-a-poznato-na-koi-ekonomski-direktori-im-isteche-mandatot/

https://press24.mk/taravari-ja-razreshi-ekonomskata-direktorka-na-toksikologija-koja-na-rabota-odeshe-so-preveduvachka
duhet shtuar edhe 100 portale e tv tjera

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments