‘Erdhi liria’: Italianët dynden përsëri në bare e restorante pas lehtësimit të masave anti-Covid

76

Trokitja e njohur e pjatave dhe e gotave dhe muhabetet u kthyen në kafenetë e pjesës më të madhe të Italisë të hënën, pasi kufizimet e ngurta për Covid-19 u lehtësuan.

Pas frenimeve të rënda gjatë periudhës së Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri, dy të tretat e Italisë u shpallën një “zonë e verdhë” që lejonte daljen në ato zona më pak të rrezikshme e t’u shërbehej klientëve përsëri në sportele dhe tavolina në vend që t’iu jepeshin me vete vetëm në gota plastike.