28 C
Tetovo
E martë, 25 Qershor, 2024
BallinaTeknologjiDroni i ri turk TB3 përfundon me sukses testin e tretë të...

Droni i ri turk TB3 përfundon me sukses testin e tretë të fluturimit

Mjeti ajror pa pilot Bayraktar TB3 (UAV), i zhvilluar nga Baykar, ka përfunduar me sukses një fluturim testues pesë-orësh nën kushte sfiduese të motit në rajonin e Marmarasë.

Kjo shënon përfundimin e të tri fluturimeve testuese për UAV TB3. Testet u kryen në Qendrën e Trajnimit dhe Testimit të Fluturimit AKINCI në Çorlu, Tekirdag, dhe UAV-ja demonstroi aftësitë e saj duke përballuar erërat deri në 130 km/h gjatë një stuhie jugperëndimore.

Përfundimi i të tre fluturimeve testuese për UAV-në Bayraktar TB3 është një moment historik i rëndësishëm për Baykar. Këto fluturime testuese u kryen në kushte sfiduese të motit, me erëra që arrinin deri në 130 km/h. Përfundimi me sukses i fluturimeve testuese tregon aftësinë e UAV-së për t’i bërë ballë kushteve të pafavorshme të motit dhe për të performuar në mënyrë efektive në mjedise sfiduese.

UAV ka një kapacitet maksimal të ngarkesës prej 650 kg, duke e lejuar atë të mbajë një gamë të gjerë sensorësh dhe pajisjesh.

Ai ka një peshë maksimale ngritjeje prej 6.000 kg dhe një hapje krahësh prej 18 metrash. UAV TB3 është e pajisur me sisteme të avancuara avionike dhe komunikimi, duke i mundësuar atij të kryejë misione të ndryshme, duke përfshirë vëzhgimin, zbulimin dhe marrjen e objektivave.

UAV TB3 mund të sigurojë të dhëna të inteligjencës, mbikëqyrjes dhe zbulimit në kohë reale, duke i mundësuar ushtrisë të marrë vendime të informuara dhe t’u përgjigjet në mënyrë efektive kërcënimeve.

Ndryshe, UAV TB3 mundësohet nga një motor PD-170 i zhvilluar në Turqi nga TEI dhe u shfaq për herë të parë publikisht në Teknofest në Stamboll.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments