Dorëzimi i vaksinave Pfizer në Maqedoni është në pikëpyetje?!

40

Numër rekord i të infektuarve për këtë vit, më shumë se 1300 raste të reja të regjistruara në 24 orët e fundit …

Qendrat Covid po mbushen me shpejtësi dhe imunizimi masiv i popullatës tani për tani mbetet vetëm në njoftim.

Për vaksinat e imunizimit masiv – asgjë e re, gjithçka mbetet për t’u parë. Në një javë duhet të kemi dozat e para të “AstraZeneka” përmes “Kovax”, dhe për ato të “Sinofarm” ne jemi duke pritur për një datë që për disa ditë duhet të shpallet nga Ministri Kinez i Mbrojtjes i cili do të mbërrijë në vendi, tha Kryeministri Zoran Zaev. Për dërgesën e ardhshme “Pfizer” frenat janë procedura ligjore dhe kërkesa të reja nga prodhuesi, dhe e vetmja gjë e sigurt është “turneu” “Sputnik” i destinuar për profesionistët shëndetësorë të cilët duhet të marrin një dozë të dytë të kësaj vaksine.

https://kanal5.com.mk/pod-prashanje-isporakata-na-vakcinite-na-fajzer-vo-makedonija/a467012