28 C
Tetovo
E martë, 25 Qershor, 2024
BallinaLajmeDO TË PAGUJË PËR DËMIN MATERIAL, QË SHKAKTOI KËRMOV NGA LEVICA, THOTË...

DO TË PAGUJË PËR DËMIN MATERIAL, QË SHKAKTOI KËRMOV NGA LEVICA, THOTË TALAT XHAFERI DHE KUJTON SE DEPUTETI NUK KA IMUNITET RRETH FOLTORES

Pas trazirave, sjelljeve të dhunshme, mallkimeve dhe ofendimeve në sallën e Kuvendit Plenar, të drejtuar nga dy deputetët e “të majtës” Borislav Kërmov dhe Dimitar Apasiev, qeveria dhe VMRO-DPMNE miratuan rregulloren e re parlamentare me 83 vota “pro”. . Vetëm Kërmov dhe Apasiev votuan “kundër”.

Rregullorja e Punës do të jetë e vlefshme që nga përbërja e ardhshme parlamentare.

Për shkak të sjelljes së dhunshme të deputetit Krmov, i cili grisi kompjuterin nga tavolina e presidentit, theu një tjetër monitor, hodhi pjesë të pajisjeve në dysheme dhe tundi amendamentet, gjegjësisht një grumbull letrash në fytyrë nënkryetarit të Kuvendit, janë shkaktuar dëme materiale.

Kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi është përgjigjur për SAKAMDAKAZAM.MK se dëmin e shkaktuar nga shkelja në sallën plenare duhet ta paguajë ai që e ka bërë atë.

“Ne jemi punonjës të Kuvendit dhe jemi përgjegjës për pronën dhe inventarin brenda. A ju lejohet të thyeni atje ku punoni? JO . Kështu është edhe në Parlament. Do të krijohet një komision për përcaktimin e dëmit material, fatura do t’i shkojë personit që e ka shkaktuar. Qytetarët nuk mund të paguajnë për kompjuterët e prishur”, thotë Xhaferi.

Për hedhjen e letrave në kokë të Misovskit, Xhaferi nuk dëshiron të komentojë tani, vetëm tha se kur Nikolla Gruevski i hodhi ujë në fytyrë, i premtoi vetes se do të ishte deputeti i fundit, sjelljen e dhunshme të të cilit në sallë e toleroi si president , pa marrë parasysh masat e dhëna ndaj tij nga autoritetet.

“Deputeti ka imunitet vetëm për atë që thotë në foltoren e Kuvendit. Një hap nga foltorja dhe rreth tij, nuk ka imunitet për atë që bën dhe dua ta kujtoj me këtë rast”, tha kryeparlamentari.

Pasi ka ndodhur shkelja është dhënë pushim. Pas pushimit, deputeti Apasiev ka telefonuar për të folur me një vërejtje se 2500 amendamente të së majtës nuk janë certifikuar dhe se vetëm 12 prej tyre janë të sakta, kështu që ka hequr këpucën dhe i ka goditur fort amendamentet me të si duke vënë vulë, pasi. të cilat ia dha Misovskit.

Krmov dhe Apasiev pohojnë se në të ardhmen, sipas Rregullores së re, të gjitha ligjet do të futen kontrabandë në Parlament, siç është rasti tani kur përdoret “flamuri evropian”. Ata pretendojnë se opozita nuk mund të bllokojë miratimin e asnjë ligji.

Propozim-Rregullat u arrit në kuadër të dialogut “Jean Monnet” të nisur në Kuvend rreth pesë vite më parë me ndërmjetësimin e disa eurodeputetëve.

Seancat e Kuvendit do të zhvillohen në sallën Kupola deri në largimin e dëmit, tha Xhaferi.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments