“BE i kërkon falje Italisë”/ Conte i përgjigjet Von der Leyen: Trego më shumë ambicie, guxim dhe unitet

160

Ndarjet në BE se çfarë masash të vendosen për të luftuar tronditjen ekonomike që ka shkaktuar emergjenca koronavirus janë ende të forta.

Të enjten Presidentja e Komisionit Evropian Ursula Von der Leyen pas deklaratës në La Repubblica, Giuseppe Conte përgjigjet nga të njëjtat faqe të gazetës: “BE në një udhëkryq”.

Koronavirusi/ Von der Leyen i kërkon falje Italisë: Tani BE është me ju

Kryeministri e hap mesazhin duke falënderuar Von der Leyen për deklaratën me të cilën shprehu afërsinë dhe solidaritetin për popullin italian dhe në veçanti për personelin e tij shëndetësor, më pas sfidoi Evropën për të “treguar më shumë ambicie, kurajo dhe shenjë uniteti “.

“Fjalët e tua – shkruan Kryeministri – janë provë që italianët ka tronditur ndërgjegjen e të gjithëve, duke kaluar kufijtë kombëtar dhe duke vendosur reflektimin më urgjent sot: atë që Europa është e gatshme të bëjë për Italinë, por për vete “.

“Është koha për të treguar më shumë ambicie, më shumë unitet dhe më shumë guxim.Përballë një stuhie si ajo e Covid-19 që prek të gjithë, kemi nevojë për një varkë jetese të fortë, evropiane që do t’i detyrojë vendet tona të bashkuara të strehohen”, tha Conte.

Top Channel