19.2 C
Tetovo
E enjte, 30 Maj, 2024
BallinaTeknologjiAI NA DHUROI CHATGPT, DHE TANI DO TË PROVOKOJË VDEKJEN - Sam...

AI NA DHUROI CHATGPT, DHE TANI DO TË PROVOKOJË VDEKJEN – Sam Altman investon 180 milionë dollarë në një startup që punon për të zgjatur jetën

Sam Altman, CEO i OpenAI, tashmë na dha ChatGPT, por ai ka një qëllim tjetër në mendje: të sfidojë vdekjen. Altman thotë se ka investuar 180 milionë dollarë në një startup të bioteknologjisë të quajtur Retro Biosciences, sipas MIT Technology Review.

Altman i tha botimit se ai tani ka investime në dy startup – Retro Biosciences dhe Helion Energy.

“Eshte shume. “Në thelb, unë sapo mora të gjithë vlerën time neto të lëngshme dhe e vendosa në këto dy kompani,” tha Altman për MIT Technology Review.

Retro Biosciences u lançua në prill. Ai synon të vonojë vdekjen duke krijuar metoda për të parandaluar disa sëmundje që lidhen me plakjen.

  • Misioni ynë është të zgjasim jetëgjatësinë e shëndetshme të njerëzve me dhjetë vjet. Kjo do të jetë një sfidë e madhe dhe do të kërkojë burime të konsiderueshme – thuhet në faqen e internetit Retro Biosciences.
  • Jemi të kënaqur që kemi financim fillestar prej 180 milionë dollarësh, i cili do të na çojë në provën tonë të parë të konceptit dhe funksionimit të sigurt të kompanisë në një dekadë.

Altman tha gjithashtu për MIT Technology Review se ai shpreson që një ditë të përdorë vetë terapitë e Retro Biosciences. Ai tha se regjimi i tij aktual i jetëgjatësisë përfshin marrjen e metforminës me ilaçin e diabetit dhe përpjekjen për të “ngrënë shëndetshëm” dhe “të marrë gjumë të mjaftueshëm”.

Retro Biosciences udhëhiqet nga shkencëtari Joe Betts-LaCroix, një nga bashkëpunëtorët e Altman nga ditët e tyre në inkubatorin fillestar I Combinator. Altman drejtoi I Combinator nga 2014 deri në 2019 dhe tani e kalon pjesën më të madhe të kohës në OpenAI.

Sipas MIT Technology Review, Altman ka vite që është interesuar për metodat kundër plakjes. Rreth tetë vjet më parë, Altman filloi të hulumtonte “gjaku i ri”.

Në këtë eksperiment, studiuesit në Universitetin e Harvardit lidhën lëkurën e minjve të vjetër dhe të rinj në mënyrë që sistemet e tyre të gjakut të kombinoheshin – dhe zbuluan se muskujt dhe truri i minjve të vjetër mund të rinovoheshin pjesërisht.

Altman i tha MIT Technology Review se suksesi i këtij eksperimenti ishte diçka që ai “nuk e priste”.

“Ndoshta ka një sekret këtu që do të jetë më e lehtë për t’u gjetur nga sa mendojmë,” tha Altman për teknologjinë kundër plakjes.

Betts-Lacroix tha se përpara se të fillonte Retro Biosciences, ai dhe Altman diskutuan një projekt tjetër që lidhet me jetëgjatësinë. Kjo bazohet në punën e studiuesve të UC Berkeley, të cilët zbuluan në vitin 2020 se hollimi i plazmës së gjakut të minjve të vjetër mund të ketë gjithashtu një efekt rinovues.

“Sam më thirri dhe më tha – A e pa atë letër për ndërhyrjen në plazmë?” tha Betts-Lacroix për MIT Technology Review.

Të dy diskutuan riprogramimin qelizor dhe fillimin e një sipërmarrjeje rreth biologjisë së plakjes, tha Betts-LaCroix – dhe Altman ofroi ta financonte atë.

“Unë do ta bëj”. “Unë do të ndërtoj një kompani me programe të shumta rreth biologjisë së plakjes, dhe kjo është një punë e madhe,” kujton Betts-LaCroix duke thënë. “Ai tha: “Shkëlqyeshëm – le të shkojmë për të.”

Betts-LaCroix tha se ai e mbajti të qetë përfshirjen e Altman në kompani – deri më tani – për të lejuar që Retro të rritet vetë.

Përfaqësuesit e Betts-LaCroix dhe Altman në Retro Biosciences dhe OpenAI nuk iu përgjigjën menjëherë kërkesave të Insajderit për koment.

Burimi: Business Insider

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments