U ngjitën në asfalt: Policia gjermane bastis aktivistët e klimës ndërsa zemërimi rritet

92

Berlin – Autoritetet gjermane bastisën 15 prona në të gjithë Gjermaninë të mërkurën dhe sekuestruan prona në kuadrin e një hetimi për financimin e protestave nga grupi aktivist i klimës “Last Generation”, thanë prokurorët – një veprim që vjen pasi po rritet zemërimi nga taktikat e grupit.

Prokurorët e Mynihut thanë se po hetonin shtatë persona, të moshave nga 22 deri në 38 vjeç, të dyshuar për formimin ose mbështetjen e një organizate kriminale. Ata nisën hetimin pas ankesave të shumta penale nga publiku që morën që nga mesi i vitit 2022.

Anëtarët e “Last Generation” kanë bllokuar në mënyrë të përsëritur rrugët në të gjithë Gjermaninë në një përpjekje për t’i bërë presion qeverisë që të ndërmarrë veprime më drastike kundër ndryshimit të klimës.

Javët e fundit, ata kanë ndalur trafikun pothuajse çdo ditë në Berlin, duke u ngjitur pas kryqëzimeve dhe autostradave të ngarkuara. Gjatë vitit të kaluar, ata kanë vënë në shënjestër gjithashtu vepra dhe ekspozita të ndryshme artistike.

Taktikat e tyre janë kritikuar ashpër Të hënën, kancelari Olaf Scholz tha se ai mendonte se ishte “plotësisht e pamend të ngjiteshe pas një pikture ose nëpër rrugë”. Figura kryesore me partinë ambientaliste të Gjelbër, e cila është pjesë e koalicionit të tij qeverisës, kanë thënë se veprimet e grupit janë kundërproduktive.

Hetimi bavarez i shtohet një hetimi të nisur vitin e kaluar nga prokurorët në Neuruppin, jashtë Berlinit, mbi veprimet kundër një rafinerie nafte në Gjermaninë lindore.

Ky hetim po shqyrton dyshimet se aktivistët e Gjeneratës së Fundit formuan një organizatë kriminale.

Prokurorët e Mynihut thanë se personat nën hetim akuzohen për organizimin dhe promovimin e një fushate për “financimin e veprave të mëtejshme penale” nga grupi dhe mbledhjen e të paktën 1.4 milion euro (1.5 milion dollarë). Dy prej tyre gjithashtu dyshohet se kanë tentuar të sabotojnë një tubacion nafte që lidh qytetin bavarez të Ingolstadt me portin italian të Triestes në prill 2022.

Image
Image
Image

© SYRI.net