28 C
Tetovo
E martë, 25 Qershor, 2024
BallinaLajmeBota'TIME' e zgjedh Beratin në Shqipëri mes 'vendeve më madhështore' në botë...

‘TIME’ e zgjedh Beratin në Shqipëri mes ‘vendeve më madhështore’ në botë për vitin 2023

Prestigjiozja “Time” i ka kushtuar një artikull qytetit të bukur të Beratit në Shqipëri duke e sygjeruar si një prej vendeve më madhëshore të botës për vitin 2023.

“Këtë vit shenjohet 80 vjetori i arritjes së forcave gjermane në Shqipëri gjatë Luftës së Dytë Botërore, dhe i njerëzve të Beratit që mbrojtën shumë prej hebrejëve që kërkuan strehim – duke ilustruar kodin shqiptar të Besës…” – shkruan në hyrje Naomy Tomky në këtë revistë.

“Për të kuptuar më mirë storien 400 vjeçare të historisë hebreje të Beratit – përfshirë mënyrën se si Shqipëria ishte i vetmi vend në Evropë ku popullësia hebreje u rrit gjatë Luftës së Dytë Botërore – duhet të vizitoni edhe Muzeun e Solomonit.” – vijohet më tej.

Në artikull përmendet se si Berati po e vazhdon traditën e mirëpritjes me restorantet dhe hotelet që posedon.

© SYRI.net

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments