28.6 C
Tetovo
E hënë, 22 Korrik, 2024
BallinaKurioziteteTaksia fluturuese po testohet: Së shpejti do të transportojë njerëz dhe ngarkesa

Taksia fluturuese po testohet: Së shpejti do të transportojë njerëz dhe ngarkesa

Kompania kineze e prodhimit të avionëve të lehtë testoi në Jerusalem një të ashtuquajtur taksi fluturuese, pra një avion autonom me energji elektrike, i cili në të ardhmen duhet të shërbejë për transportin e pasagjerëve drejt Izraelit.

Autoriteti i Inovacionit të Izraelit ka njoftuar se që nga viti 2019 ka punuar në mënyrë aktive për futjen në trafik të taksive fluturuese, të cilat përveç transportit të pasagjerëve do të shërbejnë edhe për transport mallrash.

“Ajo që po shikoni është një taksi ajri që do të jetë në gjendje të transportojë njerëz nga një vend në tjetrin në të ardhmen,” tha Daniela Partem, drejtore e Autoritetit të Inovacionit të Izraelit.

Siç u përmend, Izraeli ka kryer më shumë se 20,000 fluturime provë deri më tani, por fluturimi i së mërkurës ishte i pari që media mund të merrte pjesë.

“Programi i taksive fluturuese parashikon një investim prej 16 milionë dollarësh dhe mbështetet nga disa kompani publike dhe private”, raportojnë mediat izraelite.

Drejtori Partem theksoi se si taksitë fluturuese do të ndihmojnë në krijimin e një tregu ekonomikisht të qëndrueshëm.

“Pra, nëse doni të fluturoni një anije kozmike për përdorim mjekësor dhe të dërgoni ushqim në të njëjtën kohë, do të jeni në gjendje ta bëni këtë,” tha ajo.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments