ST: Grenell kërkon rrëzimin e Qeverisë Kurti

340

  http://www.arbresh.info/lajmet/st-grenell-kerkon-rrezimin-e-qeverise-kurti/07:42 | 21 Mars 2020

Ambasadori i Trumpit për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë dëshiron të marrë një marrëveshje me çdo çmim. Kryeministri i ri kosovar Albin Kurti është në rrugën e tij

Aksioni duket se është planifikuar për një kohë të gjatë. Qeveria dëshiron të hedhë në erë kuadrot e vjetër të partisë kosovare LDK, e cila ka qeverisur me partinë Vetëvendosje (vetëvendosje, VV) që nga shkurti. “Krahu i dinozaurit”, siç quhet rrethi rreth shefit të LDK-së Isa Mustafa, tani duket se ka pasur sukses. Sepse në fillim Ministri i Brendshëm i LDK-së, Agim Veliu kishte kundërshtuar drejtimin e përgjithshëm të qeverisë dhe dëshironte të impononte një gjendje të jashtëzakonshme për shkak të krizës së koronavirusit. Kryeministri Albin Kurti më pas e liroi të Mërkurën. Tani pjesë të LDK-së duan të paraqesin një mocion mosbesimi. Koalicioni midis LDK-së dhe VV-së është tani në një fund. Sepse mocioni i mosbesimit me siguri do të marrë shumicën.

Aksioni duket se është planifikuar për një kohë të gjatë. Qeveria dëshiron të hedhë në erë kuadrot e vjetër të partisë kosovare LDK, e cila ka qeverisur me partinë Vetëvendosje (vetëvendosje, VV) që nga shkurti. “Krahu i dinozaurit”, siç quhet rrethi rreth shefit të LDK-së Isa Mustafa, tani duket se ka pasur sukses. Sepse në fillim Ministri i Brendshëm i LDK-së, Agim Veliu kishte kundërshtuar drejtimin e përgjithshëm të qeverisë dhe dëshironte të impononte një gjendje të jashtëzakonshme për shkak të krizës së koronavirusit. Kryeministri Albin Kurti më pas e liroi të Mërkurën. Tani pjesë të LDK-së duan të paraqesin një mocion mosbesimi. Koalicioni midis LDK-së dhe VV-së është tani në një fund. Sepse mocioni i mosbesimit me siguri do të marrë shumicën.

Në fakt, nuk bëhet fjalë për krizën e koronavirusit apo gjendjen e jashtëzakonshme, por që “krahu i dinosaurit” të LDK-së është nën ndikimin e të dërguarit amerikan Richard Grenell, i cili ishte porositur nga Presidenti i SHBA Donald Trump për të negociuar një marrëveshje midis Kosovës dhe për të filetuar Serbinë. Grenell, i cili ishte ambasador në Gjermani, është aq i padenjë në Berlin, sa u bë një përpjekje për të instaluar diplomatin dhe politikanin sllovake Miroslav Lajčák si një të dërguar të BE për Kosovën dhe Serbinë për të parandaluar marrëveshjen e Grenell.

Grenell po përdor krizën e virusit

Por Grenell tani po përdor krizën e koronavirusit për të qetësuar gjërat. Javën e kaluar, ish Ministri i Jashtëm i Kosovës Skënder Hyseni nga LDK u takua me të në Shtetet e Bashkuara. Nga atje shkoi shumë shpejt. Grenell padyshim dëshiron ta rrëzojë qeverinë Kurti në mënyrë që ai të mund të zbatojë shpejt marrëveshjen midis Presidentit serb Aleksandar Vuçiq dhe Presidentit kosovar Hashim Thaçi, i cili ka qenë në pjesën e prapme të dhomës për vite me rradhë.

Në dy vitet e kaluara, lobistë të shumtë – përfshirë Austri – janë përfshirë në nxitjen e këtij plani jo transparent dhe famëkeq. Grenell ka të bëjë kryesisht me Presidentin amerikan Donald Trump, i cili është i vendosur të tregojë një sukses të politikës së jashtme para zgjedhjeve të vjeshtës. Prandaj Grenell mendohet të sjellë një marrëveshje “historike” midis Kosovës dhe Serbisë. Sidoqoftë, kjo nuk është e mundur me kryeministrin aktual Albin Kurti në një të shpejtë dhe veçanërisht në mungesën e transparencës. Për sa i përket përmbajtjes, Kurti kurrë nuk do të lejonte një shkëmbim të zonës bazuar në kritere etnike si pjesë e marrëveshjes, siç duan lobistët rreth Trump.

Takohen Grenell, Thaçi, Vuçiq dhe Kushner

Më 4 mars, Grenell, Thaçi dhe Vuçiq madje u takuan dhëndri i Trumpit, Jared Kushner dhe këshilltari i sigurimit kombëtar të Donald Trump Robert O’Brien në Shtëpinë e Bardhë. Marrëveshja, e cila mund të sigurojë që një pjesë e territorit të Kosovës duhet të vijë në Serbi, nuk u shërben interesave të Kosovës apo kosovarëve përtej përkatësisë së tyre. Por Thaçi, një ish komandant i Ushtrisë erationlirimtare të Kosovës, mund të shantazhohet për shkak të luftës së tij të kaluar. Nuk mund të përjashtohet mundësia që ai të përfundojë në Gjykatën Speciale të Krimeve të Luftës.

Gazetarja me ndikim kosovar Jeta Xharra, së fundmi, e pyeti Presidentin me një letër të hapur: “A është e vërtetë që ju jeni intervistuar nga Gjykata Speciale të paktën një herë në Prishtinë dhe një herë në Vjenë? A keni ndonjë koment që bëni ndonjë kompromis në marrëdhëniet me A do të pranojë Serbia, jo të përmirësojë marrëdhëniet midis Kosovës dhe Serbisë, por të shpëtojë veten nga akuzat e Gjykatës Speciale? ”

Qëllimi i Grenell: heqja e tarifave

Letra, natyrisht, mbeti pa përgjigje. Sidoqoftë, Grenell ndërmori hapat e ardhshëm, megjithëse ai cicëroi se askush nuk dëshironte të “vepronte shpejt” dhe se nuk do të kishte “punë të mëdha”. Ai bëri dhe bëri gjithçka për të hequr së pari tarifat 100 përqind të mallrave serbe që ende ishin futur nga qeveria e vjetër kosovare me qëllim të parandalimit të shkëmbimit të territorit bazuar në kritere etnike, siç u pajtua nga Thaçi dhe Vuçiq. Serbia po kërkon që tarifat të hiqen përpara se të arrihet një marrëveshje e mundshme.

Kurti, ndoshta kryeministri i parë në Kosovë i cili nuk mund të shantazhohet nga SH.B.A., vetëm dëshiron të heqë gradualisht tarifat nëse Serbia gjithashtu ndryshon politikat e saj. Kjo politikë tani qëndroi në rrugën e Grenell, Thaçi dhe Vuçiq. Kjo është arsyeja pse Grenell dhe Thaçi tani po përfitojnë nga kriza aktuale e koronavirusit. Nëse gjendja e jashtëzakonshme shpallet në Kosovë, presidenti merr shumë më tepër për të thënë dhe Kryeministri Kurti është ngadalësuar.

SHBA i bënë presion Kurtit

Shaun Byrnes, një diplomat në pension i SHBA që drejtoi misionin amerikan në Kosovë në 1998 dhe 1999, kohët e fundit shkroi shumë qartë për synimet e Grenell dhe Thaçi: “Uashingtoni kërcënon të hakmerret me trupat amerikane, dhe Thaçi po përfiton nga presioni në rritje SH.B.A. mbi Kurtin për të shkaktuar shkatërrimin e qeverisë së tij “. Jo vetëm që kërcënimet e NATO-s do të tërhiqen, por javën e kaluar Shtetet e Bashkuara mbajtën 50 milion dollarë pagesa ndihme për të ndihmuar në heqjen e tarifave.

Disa vëzhgues kanë kohë që flasin për shantazhin. Në çdo rast, është e qartë se qytetarët kosovarë nuk janë informuar në mënyrë transparente për të gjitha këto procese dhe janë tashmë në tension për shkak të krizës së koronavirusit. Krahu i reformës së LDK nën Presidentin Vjosa Osmani është kundër përfundimit të koalicionit me Kurtin, por nuk mund të mbizotërojë.

Qeveria e re për marrëveshjen e Grenell

Shkencëtari politik Arben Hajrullahu nga Universiteti i Prishtinës thotë: “Për momentin ekzistojnë të paktën dy LDK të ndryshme midis të cilave ekziston një luftë për pushtet”. Në çdo rast, mund të pritet që qeveria nuk do të jetë në gjendje të vazhdojë për një kohë të gjatë pas votës së mosbesimit dhe se Presidenti Thaçi do të dorëzojë mandatin e qeverisë në LDK. Kjo ndoshta do të formonte një koalicion të ri me Thaçis PDK – ashtu si Grenell dëshiron të kalojë marrëveshjen.

Kancelarja gjermane Angela Merkel, e cila vitet e fundit ka penguar një marrëveshje që përfshin një shkëmbim territor me bazë etnike kundër vullnetit të administratës Trump, zhvilloi një konferencë video me Vuçiq të Mërkurën. Merkel përshëndeti vullnetin e Presidentit serb për të hyrë në një dialog tregtar të ndërmjetësuar nga BE midis Serbisë dhe Kosovës. Me sa duket po përpiqet të kthejë BE-në në një rol më të rëndësishëm në dialog, gjithashtu për të parandaluar një marrëveshje të rrezikshme nga Grenell.

Rrezik i madh nga ndryshimet e kufirit

Ndryshimet e kufijve ose përpjekjet për të ndryshuar kufijtë bazuar në kriteret etnike gjithmonë kanë çuar në luftëra, vuajtje të mëdha njerëzore dhe zhvendosje në Ballkan. Sidoqoftë, nacionalistët etnikë në Ballkan, të cilët mund të shantazhohen për shkak të historisë së tyre të luftës, ende dëshirojnë ndryshime të tilla kufitare. Sidoqoftë, Kosova është krijuar si një shoqëri multi-etnike. Hajrullahu sqaron: “Si serb, ashtu edhe shqiptar dhe të gjithë etnonacionalizmat e tjerë, pra, kanë një problem me shtetin e Kosovës”. (Adelheid Wölfl, 19 Mars 2020)