Parlamenti Evropian: Të ndalohet importi i gazit dhe naftës ruse, nëse pushtohet Ukraina

64

Parlamenti Evropian miratoi një rezolutë që dënon grumbullimin e trupave ruse në kufirin me Ukrainën, sulmin ndaj një depoje armësh në Republikën Çeke dhe trajtimin e kritikut të mbyllur të Kremlinit, Alexei Navalny, duke thënë se BE duhet të bllokojë importet ruse të gazit dhe naftës nëse pushton Ukrainën.

Rusia vendosi dhjetëra-mijëra trupa pranë kufirit me Ukrainën muajin e kaluar dhe organizoi një stërvitje të madhe ushtarake në Krime.

“Nëse ndërtimi i ushtrisë në të ardhmen do të shndërrohet në një pushtim rus të Ukrainës, BE duhet të jetë e qartë se kostoja e një shkeljeje të tillë të ligjit dhe normave ndërkombëtare do të jetë e madhe”, thuhet në rezolutën e Parlamentit Evropian të miratuar me shumicë të enjten.

Nëse ndodh një pushtim, Bashkimi Evropian duhet të ndalojë importin e gazit dhe naftës ruse dhe Rusia duhet të përjashtohet nga sistemi i pagesave ndërkombëtare SWIFT, thanë eurodeputetët.

Gjithashtu, atëherë duhet të bllokohet e gjithë prona e “oligarkëve pranë autoriteteve ruse”, si dhe prona e familjeve të tyre në Bashkimin Evropian dhe vizat e tyre për të qëndruar në Bashkimin Evropian duhet të anulohen.

Rezoluta bën thirrje për “uljen e varësisë nga energjia ruse” si dhe ndalimin e ndërtimit të tubacionit të gazit Nord Stream 2 dhe heqjen e programit “pasaportat e arta”.

Është një program, kryesisht në Bullgari, Maltë dhe Qipro, që lejon shtetasit e huaj të marrin lehtësisht shtetësinë nëse investojnë një pjesë të kapitalit të tyre në vend.

Kritikët e programeve të tilla argumentojnë se ai po përdoret nga oligarkët e lidhur me Kremlinin.

Kryeministri çek Andrej Babiq njoftoi këtë muaj se shërbimi ushtarak rus GRU ishte përgjegjës për shpërthimin e një depoje armësh në Republikën Çeke në 2014, në të cilën u vranë dy shtetas çekë.

Sulmi, siç raportohet nga Praga, u krye nga dy operativë përgjegjës për helmimin e ish-agjentit rus Sergei Skripal dhe vajzës së tij Julia, një e porsaardhur në Angli në vitin 2018.

Praga u përgjigj duke dëbuar disa staf të ambasadës ruse, ndërsa Kremlini, i cili mohon përgjegjësinë për sulmin, u përgjigj me të njëjtën masë.

Parlamenti Evropian e përshkroi sulmin si një “shkelje të sovranitetit çek” dhe një “akt të papranueshëm armiqësie”.