28 C
Tetovo
E martë, 25 Qershor, 2024
BallinaLajmeNuk ka as majoritarizëm e as shovinizëm, i është përgjigjur VMRO-DPMNE, Ali...

Nuk ka as majoritarizëm e as shovinizëm, i është përgjigjur VMRO-DPMNE, Ali Ahmetit

Nuk ka as majoritarizëm, as shovinizëm, as nuk është me rëndësi që Ahmeti është ndjerë i ofenduar, e rëndësishme është që vullneti i shumicës është që BDI të shkojë në opozitë dhe të përballet me përgjegjësi, thonë nga VMRO-DPMNE në reagimin ndaj konferencës së sotme për media të liderit Ali Ahmeti.

  • Nëse dalja e BDI-së në opozitë është shkelje e Marrëveshjes Kornizë, atëherë edhe Ali Ahmeti e ka shkelur atë kur vendosi ta lërë VMRO-DPMNE-në jashtë qeverisë dhe nuk e respektoi rezultatin e zgjedhjeve të vitit 2016 ku VMRO-DPMNE fitoi. Që do të thotë vetëm se respektimi i Marrëveshjes së Ohrit nuk ka të bëjë me faktin nëse BDI është pushtet apo opozitë. Ahmeti duhet të mos sillet si një fëmijë i prapë që qan për një lodër që nuk është e tij, sepse VMRO-DPMNE nuk është SDS dhe as shkuarja në BDI nuk ka lidhje me qëndrimin e VMRO-DPMNE-së ndaj shqiptarëve. Sepse BDI nuk janë vetëm shqiptarët në Maqedoni, BDI është segmenti që ka vjedhur si nga shqiptarët ashtu edhe nga maqedonasit. Nëse Ahmeti mendon se kërkesat e reja dhe antishtetërore etnike të përkthyera në dokumente dhe platforma do ta shpëtojnë atë nga dalja në opozitë dhe fshehja e krimeve të partisë së tij, ai duhet të dijë se kjo do t’i japë fund shpejt karrierës së tij. Premtimi i parë i realizuar, BDI po shkon në opozitë, thuhet në njoftimin e partisë.
RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments