19.2 C
Tetovo
E enjte, 30 Maj, 2024
BallinaLajmeBotaKa nisur evakuimi i civilëve nga Donbasi

Ka nisur evakuimi i civilëve nga Donbasi

Evakuimi i civilëve nga rajonet renegate të dominuara nga Rusia në rajonin lindor të Ukrainës, Donbass, filloi të premten herët pasdite të evakluohen mes frikës se autoritetet në Kiev që po përgatiteshin për provokime me raketa, thanë milicitë rebele në Donetsk dhe Luhansk.

Autoritetet në republikat e vetëshpallura të Donetsk dhe Luhansk kanë njoftuar më parë në media dhe në rrjetet sociale vendet dhe oraret në të cilat banorët mund të evakuohen me autobus në anën tjetër të kufirit ukrainas-rus.

Më herët, kreu i Republikës së vetëshpallur Popullore të Donetskut, Denis Pushilin, tha se të premten u organizua një evakuim masiv i popullsisë për shkak të rrezikut të një sulmi nga forcat qeveritare të Ukrainës. Udhëheqësi i rebelëve të Luhanskut, Leonid Pasechnik, u bëri thirrje gjithashtu banorëve të evakuohen në Rusi.

Pushilin tha se kampionati i evakuimit, të cilin Rusia raportohet se kishte pranuar ta pranonte, u mbajt nga fëmijë, gra dhe të moshuar.

“Për të shmangur viktimat civile, u bëj thirrje qytetarëve të republikës që të largohen sa më shpejt nga territori i Federatës Ruse”, tha Peschnik në rrjetet sociale.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha për mediat e Moskës se nuk e dinte saktësisht se çfarë po ndodhte në Donbas në atë kohë, kur u pyet për të komentuar thirrjen për një evakuim masiv.

Deri më tani nuk ka asnjë reagim zyrtar nga Moska dhe Kievi. Miliona civilë që jetojnë në të dy rajonet, kryesisht rusë dhe rusishtfolës, u është dhënë tashmë shtetësia ruse.

Më herët, rebelët pro-rusë në Ukrainën lindore paralajmëruan se situata në vijën e demarkacionit ishte përkeqësuar. Ata akuzuan qeverinë në Kiev për moszbatimin e dispozitave të marrëveshjeve të paqes të Minskut të 2014 dhe 2015 dhe shprehën frikën se autoritetet e Kievit kishin vendosur për një zgjidhje ushtarake të konfliktit.

Më herët të premten, akuzat e ndërsjella midis milicive të Kievit dhe Donbasit vazhduan për provokime dhe bombardime artilerie mbi vendbanimet, më intensivet në vitet e fundit. Incidentet vijnë mes akuzave të ndërsjella nga NATO dhe Rusia se provokimet për të përshkallëzuar një konflikt të armatosur do të pasojnë në Ukrainën lindore.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments