IFIMES / Burgosja e shpejtë e Mijallkovit dhe dënimi , ndalën mini grushtetin në Maqedoninë e Veriut

72

Ish shefi i Drejtorisë së Sigurisë dhe Kundërzbulimit (UBK) Sasho Mijalkov (VMRO-DPMNE) u dënua kohët e fundit me 12 vjet burg në çështjen ‘Target-Fortress’ për përgjime masive të paligjshme dhe shkatërrim të pajisjeve të UBK të përdorura për të përgjuar komunikimet … Analistët besojnë se në ditët e fundit në Maqedoninë Veriore kishte një përpjekje për një ‘grusht shteti të vogël; për të përmbysur qeverinë e 3oran 3ayev “, shkruan IFIMES (Instituti Ndërkombëtar për Studimet e Lindjes së Mesme dhe Ballkanit) në analizën e fundit të zhvillimeve në vend.
“Makineria propagandistike e VMRO-DPMNE në tre vitet e fundit pretendon se Zoran Zaev dhe Saso Mijalkov janë një e njëjtë. Arrestimi i nxituar pas arratisjes pas vendimit dhe dënimi drakonian i burgimit për Mijalkov hodhi poshtë këto akuza. Duhet të theksohet se ditën kur zyrtarizohet arratisja e Mijalkov, VMRO-DPMNE tashmë kishte një listë të anëtarëve të qeverisë së re dhe shpresonte për një shumicë të re parlamentare. “Arrestimi i shprehur i Mijalkov dhe dënimi me burg i gjatë prishën përpjekjen për” grusht shteti “dhe vazhduan qeverinë demokratike të Zoran Zaev deri në zgjedhjet e rregullta parlamentare, të cilat do të mbahen në tre vjet e gjysmë,” tha analiza.

Sipas IFIMES, fryma e ndryshimit në Maqedoninë e Veriut, e cila filloi me Zaev, ndihet gjithashtu në rajon.
“Me anëtarësimin në NATO, shtetësia maqedonase u kompletua. NATO garanton mbijetesën dhe integritetin territorial të shtetit modern maqedonas. Me hyrjen në NATO, askush nuk mund të llogarisë në Maqedoninë e Veriut për projektet e saj të mëdha shtetërore. Ndryshimet demokratike dhe rezultatet e arritura në katër vitet e fundit kanë treguar se ndryshimet janë të mundshme dhe të arritshme dhe se Maqedonia Veriore, si dhe rajoni i Ballkanit Perëndimor, kanë potencialin që e mundëson atë. “Ky dërgon një mesazh të fortë dhe një mesazh për vendet e tjera që janë në listën e pritjes për BE dhe NATO.”
“Ndryshimi i paradigmave politike, diplomatike dhe më të gjera shoqërore në Maqedoninë Veriore filloi kur lideri i LSDM – Zoran Zaev, inicioi një seri ndryshimesh demokratike dhe procesesh që më vonë u ndjenë në rajon. Krijimi aktual politik qeverisës maqedonas arriti të kryejë një ndryshim paqësor demokratik të qeverisë / regjimit që përgjoi në mënyrë të paligjshme më shumë se 20,000 qytetarë dhe eksportoi rreth 5 miliardë euro nga vendi. Paradigma e integrimit të Zoran Zaev dhe angazhimi i fortë ndërkombëtar çuan në nënshkrimin e Marrëveshjes së Fqinjësisë së Mirë me Bullgarinë, u miratua një ligj për të promovuar përdorimin e gjuhëve të komuniteteve të tjera etnike, u nënshkrua dhe zbatua Marrëveshja e Prespës me Greqinë, gjë që mundësoi zhbllokimin e proceseve euroatlantike .

Nga një “vend rasti” deri pak më shumë se katër vjet më parë, Maqedonia e Veriut është tani një shembull i një vendi që ka zbatuar reforma të shumta dhe zhbllokuar rrugën e saj Euro-Atlantike, e cila është kurorëzuar me anëtarësim të plotë në NATO, sipas IFIMES. Të Republikës të Maqedonisë Veriore kishte mbështetjen më të fortë ndërkombëtare që ka pasur ndonjëherë ndonjë qeveri në rajon,
“Isshtë një fakt i rëndësishëm që duhet të përdoret në periudhën e ardhshme – që Maqedonia e Veriut, por edhe rajoni, më në fund janë në rrugën e prosperitetit. “Autoritetet maqedonase duhet të kenë tolerancë zero ndaj krimit, korrupsionit dhe shkeljeve të të drejtave të njeriut.”

Oliver Spasovski dhe Aleksandar Vuçiç si kërcënimi më i madh ndaj krimit dhe korrupsionit


Sipas IFIMES, lidershipi i NATO-s ka një efekt të gjerë në të gjitha fushat në forcimin e institucioneve dhe sepse institucionet e forta janë pengesa më e madhe për krimin dhe korrupsionin, kjo është arsyeja pse Ministri i Brendshëm Oliver Spasovski është shënjestra kryesore e strukturave mafio-politike, ashtu si Presidenti i Serbisë – Aleksandar Vuçiç është gjithashtu një shënjestër:”Oliver Spasovski (SDsM), i cili me ardhjen në krye të Ministrisë së Brendshme nisi reformat thelbësore që çuan që Maqedonia e Veriut të ketë një nga policët më të mirë në Evropën Juglindore, e cila kundërshtoi krimin, korrupsionin dhe mafien. Kjo është arsyeja pse Ministri Spasovski është shënjestra e strukturave politiko-mafioze, sepse ai filloi luftën kundër tyre siç bëri Presidenti i Serbisë – Aleksandar Vuќi ((SNS)), duke filluar luftën kundër krimit të organizuar dhe mafies në Serbi. Për këto arsye, Vuçiç dhe Spasovski janë dy zyrtarë të lartë në rajon që janë më të ekspozuarit ndaj goditjeve dhe kërcënimeve të strukturave mafioze. “Për fat të keq, gjyqësori, prokurorët dhe gjykatat maqedonase janë prapa përparimit të bërë në organet e punëve të brendshme (policia) dhe është e nevojshme të përshpejtohen proceset e reformës në ato sektorë dhe të punohet në ndërtimin dhe forcimin e institucioneve shtetërore.” Shkruan IFIMES .

Lufta hibride” po zhvillohet kundër Maqedonisë


Zhvillimet e trazuara politike në vend nuk janë pasojë e jetës politike dinamike brenda kufijve tanë, por janë gjithashtu rezultat i “luftës hibride” të pandërprerë kundër vendit, e cila tani për tani ka për qëllim kryesisht Spasovskin, përmes të cilit bëhen përpjekje për të përmbysur Zaev dhe qeverinë e tij, vlerëson më tej Instituti Ndërkombëtar për Studimet e Lindjes së Mesme dhe Ballkanit.
Si shembull, IFIMES thotë se shërbimet e inteligjencës kanë regjistruar dhe lokalizuar mbi 150 portale që rregullisht dhe çdo ditë trillojnë lajme të rreme. “Prandaj, punët e përditshme, të cilat prodhohen në Maqedoninë Veriore si një shirit fabrike, nuk janë për t’u habitur,” thotë analiza.
Deri në 4 faqe të ndara në Facebook publikuan përmbajtje të postuar në 10 faqe në internet në lidhje me Adinamic Media, e cila është e lidhur me shtetin hungarez Magyar Televizo (MTV) – i cili favorizon Orban dhe Fidesz të tij, por që, shkruan IFIMES, administron faqet e internetit mbështesin opozitën VMRO-DPMNE.
“Analistët besojnë se lufta kundër krimit dhe korrupsionit është një mundësi për të shmangur destabilizimin e Republikës së Maqedonisë Veriore, mbi të cilën faktorë të caktuar të brendshëm dhe të jashtëm po punojnë intensivisht. Rusia po punon intensivisht për të parandaluar njohjen e pritur të autoqefalisë së Kishës Ortodokse Maqedonase (MOC-OA). Por paradoksi është se sfidat dhe kërcënimet kryesore të sigurisë vijnë nga vendet anëtare të BE-së dhe NATO-s, udhëheqësit e të cilëve janë të lidhur ngushtë me ish-Kryeministrin Nikola Gruevski, i cili iku në Hungari dhe është nën mbrojtjen e drejtpërdrejtë të Viktor Orban dhe disa kryeministrave të tjerë të BE-së. të cilat vijnë kryesisht nga Partia Popullore Evropiane (ERR) “, vlerëson IFIMES.

“Pritet që punët e reja të prodhohen përpara zgjedhjeve lokale që do të mbahen në vjeshtën e 2021. Kjo është arsyeja pse është më e rëndësishme për qeverinë aktuale të sigurojë paqen dhe stabilitetin dhe prosperitetin e vendit. Në vitet e fundit, ka pasur disa përpjekje për të organizuar një grusht shteti, të cilat janë parandaluar nga ndërhyrja në kohë e Ministrisë së Brendshme dhe Ministrit Spasovski. Duhet të kihet parasysh se një grusht shteti nuk është i mundur pa mbështetjen dhe pjesëmarrjen e një faktori të huaj. Territori i Maqedonisë Veriore është një skenë ku po zhvillohet një luftë e vërtetë e një duzine shërbimesh të huaja të inteligjencës. “Sulmet ndaj Ministrit Spasovski dhe përpjekjet për ta diskredituar atë do të vazhdojnë me qëllim që ta eliminojnë plotësisht atë nga jeta politike dhe kështu të rrëzojnë qeverinë e Zoran Zaev,” lexon teksti.
që nga fillimi i saj, Bullgaria ka pasur një krizë identiteti
Në këtë kontekst, analizohet situata me Bullgarinë. IFIMES vlerëson se Brukseli zyrtar, megjithëse e njeh rrjedhën e ndryshimit në Maqedoninë e Veriut, nuk reagoi pozitivisht dhe konstruktivisht ndaj tyre, megjithëse premtoi. Ai e quan Bullgarinë “fytyrën e shëmtuar të Evropës”. Megjithëse ka nënshkruar Marrëveshjen e Fqinjësisë së Mirë, ajo vazhdon të bllokojë fillimin e negociatave me BE.

“Bullgaria është përballur me një krizë identiteti që nga fillimi i saj. Në bazë të traktatit të Rusisë Cariste dhe Perandorisë Osmane, Traktati i San Stefanos i 1878, u krijua një Bullgari e pavarur. Territoret Bullgare atëherë ishin të banuara kryesisht nga Bogomil, popullsi Maqedonase dhe Turke, mbi të cilat më vonë, nën presion të fortë nga shteti i sapo-krijuar, u krye ‘Bullgarizimi’ i detyruar. Rusia krijoi Bullgarinë dhe është një lidhje e pathyeshme me Moskën si kundërpeshë ndaj princit, më vonë Mbretit Serbi, i cili kishte lidhje të ngushta me monarkinë Austro-Hungareze.
‘Bullgarizimi’ i popullsisë vazhdon edhe sot e kësaj dite. Bullgaria fsheh dhe ushtron presion të fortë ndaj maqedonasve etnikë në Bullgari për t’u deklaruar si Bullgarë, megjithëse vlerësohet se numri i Maqedonasve etnikë që jetojnë në Bullgari është të paktën 100% e popullsisë së përgjithshme. Bullgaria ka një provë dekadë të gjatë për të fshehur numrin e pakicave etnike, veçanërisht numrin e turqve në Bullgari dhe asimilimin e tyre të detyruar përmes ndryshimit të detyruar të identitetit, dmth emrave dhe mbiemrave, për të deklaruar veten si Bullgarë etnikë. Dëshmitë e shumta të organizatave vendore dhe ndërkombëtare për shkeljet e të drejtave të njeriut janë të pranishme. Turqit në Bullgari u privuan nga të drejtat e tyre nga politika e asimilimit të detyruar dhe persekutimit masiv nga vitet 1980, nën regjimin e diktatorit komunist Todor Zhivkov. “Kështu, vetëm midis qershorit dhe shtatorit 1989, rreth 340,000 turq etnikë u zhvendosën me forcë nga Bullgaria në Turqi, dhe kjo ishte copëtimi etnik, jo largimi vullnetar, siç supozohej në atë kohë.”

“Analistët besojnë se përkundër presionit të fortë shekuj dhe përpjekjeve për të asimiluar territorin aktual të Republikës së Maqedonisë Veriore, Bullgarët nuk arritën të Bullgarizojnë popullsinë autoktone Maqedonase edhe gjatë okupimit Bullgar Fashist, përmendja e të cilëve Bullgaria dëshiron të ndalojë në librat shkollorë Maqedonas dhe hapësira publike. Sllovenia dhe Kroacia janë gjithashtu anëtare të BE-së dhe NATO-s dhe në studentët dhe hapësirën e tyre publike ata përmendin Gjermaninë e atëhershme, përkatësisht Rajhun e Tretë dhe Italinë si naziste, pra okupatorët fashistë. Ashtu siç janë të pandashme lidhjet e Bullgarëve me Moskën, ashtu janë edhe lidhjet e Maqedonasve me popujt All-Slav. Maqedonasit mund të priten nëse në më shumë se 100 vjet ‘bullgarizimi’ i maqedonasve në territorin aktual të Republikës së Maqedonisë Veriore ka pasur sukses. Në vend të kësaj, ‘Bullgarizimi’ përjetoi një fiasko të plotë. “Analistët besojnë se Bullgaria, pas më shumë se 100 vjet, ende po përballet me një krizë identiteti dhe dështimin për të” bullgarizuar “maqedonasit etnikë, kështu që po përpiqet të gjejë kënaqësi në bllokimin e procesit të fillimit të negociatave midis Maqedonisë Veriore dhe BE.” , thuhet në analizë.
Sipas IFIMES, Maqedonia Veriore është një model i suksesshëm dhe i dëshmuar i transformimit demokratik të një vendi në shekullin 21 dhe është e nevojshme që BE, por edhe Shtetet e Bashkuara, të ndalojnë “përvojën” Bullgare mbi Maqedoninë e Veriut, sepse Bullgaria bllokon procesi. “Veçanërisht shqetësuese është informacioni se Bullgaria po përgatit një bllokadë të ngjashme të Serbisë në rrugën e saj për në BE. Për shkak të gjithë kësaj, Bullgaria përfaqëson” fytyrën e shëmtuar “të BE”, përfundon instituti me bazë në Ljubjanë – Slloveni.