8.2 C
Tetovo
E martë, 27 Shkurt, 2024
BallinaSportFederata vendosi që në ndeshjet e Ligës së Parë në Maqedoninë e...

Federata vendosi që në ndeshjet e Ligës së Parë në Maqedoninë e Veriut të përdoret sistemi VAR

Duke u pajtuar me rregulloret dhe procedurat e urdhëruara nga FIFA, Federata e Futbollit të Maqedonisë dhe filloi procesin zyrtar për futjen dhe zbatimin e teknologjisë VAR, një mjet që në të ardhmen duhet të lehtësojë ndjeshëm punën e gjyqtarëve nga Maqedonia të cilët janë sulmuar së fundmi.

Bordi i Drejtorëve të FFM-së në mbledhjen e sotme të punës në “Shtëpinë e Futbollit” ka marrë vendim që sa më shpejt të zbatohet video teknologjia, por në të njëjtën kohë është hapur drita jeshile edhe për formimin e Shoqatës të Ligës së parë.

Takimin e udhëhoqën njeriu i parë i futbollit maqedonas, Muamed Sejdini, sekretarja e përgjithshme Natalia Bozhinovska Ilievska, komisioneri për gara, Igor Frangovski, njerëzit e parë të Komisionit Gjyqësor në FFM dhe përfaqësues të klubeve nga PMFL.

Futja e teknologjisë, e cila tashmë është pjesë e kompeticionit më të rëndësishëm në Europë, fillimisht do të jetë e vlefshme vetëm për ligën më të fortë, por për momentin nuk është caktuar një afat kohor se kur do të instalohet plotësisht në të gjitha stadiumet. në Maqedoni.

Në takimin në “Shtëpinë e Futbollit”, njerëzit e parë të FFM-së i dhanë përkrahje të plotë iniciativave të klubeve për formimin e Shoqatës së Ligës së Parë.

Një grup i posaçëm punues i përbërë nga përfaqësues të federatave dhe klubeve do të punojë në aspektet ligjore në mënyrë që Asociacioni i Klubeve të jetë në përputhje me Ligjin për Sport dhe Statutin e FFM-së.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments