19.2 C
Tetovo
E enjte, 30 Maj, 2024
BallinaLajmeEdi Rama propozon Vlora Hysenin në krye të SHISH

Edi Rama propozon Vlora Hysenin në krye të SHISH

Kryeministri takim me Begajn për të vendosur një grua në krye të SHISH

Një grua në krye të Shërbimit Informativ të Shtetit është propozimi që kryeministri Edi Rama i ka bërë Bajram Begajt, në një takim prej 30 minutash në presidencë.Bëhet fjalë për Vlora Hysenin nga Kosova, e cila ka shërbyer si këshilltare për sigurinë kombëtare e Edi Ramës.

Njoftimin e bëri publik kreu i qeverisë.

“I paraqita Presidentit të Republikës propozimin për emërimin e Znj.VLORA HYSENI drejtore e Shërbimit Informativ të Shtetit, me besimin e plotë se përgatitja e spikatur, eksperienca e krijuar në vite dhe respekti që zonja Hyseni gëzon në komunitetin ndërkombëtar të inteligjencës, përbëjnë një garanci të plotë për reformimin e mëtejshëm të shërbimit inteligjent shqiptar.”

Në 2021, Vlora Hyseni mbante postin e zv.drejtoreshës së Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë. Ajo u shkarkua me vendim të presidentes Vjosa Osmani dhe kryeministrit Albin Kurti, pa bërë publike arsyet e këtij vendimi.

Aktualisht SHISH, drejtohet nga nëndrejtori Oljan Kanushi, pas dorëheqjes së Helidon Bendos.

Klan News

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments