28.6 C
Tetovo
E hënë, 22 Korrik, 2024
BallinaLajmeBotaDeputeti i parlamentit ukrainas akuzohet për tradhti të lartë

Deputeti i parlamentit ukrainas akuzohet për tradhti të lartë

Një anëtar i parlamentit ukrainas është akuzuar për tradhti të lartë pas një hetimi nga shërbimi i sigurisë së vendit dhe zyra e prokurorit të përgjithshëm.

Bazuar në gjetjet, deputeti i Popullit Nestor Shufrych është akuzuar për “veprimtari anti-ukrainase”, duke përfshirë “përmbysjen e hapësirës së informacionit”.

Sipas hetimit, Shufrych ka bashkëpunuar ngushtë dhe ka kryer udhëzime nga Volodymyr Sivkovych – një agjent i Moskës përgjegjës për “koordinimin e aseteve ruse në Ukrainë”.

“Detyra kryesore e Shufrych ishte të përmbyste hapësirën e informacionit,” tha shërbimi i sigurisë në një deklaratë.

“Ai përhapi sistematikisht narrativat e rreme të Kremlinit se shteti ukrainas është “një entitet artificial”, se Ukraina dhe Rusia “kanë një histori” dhe se ukrainasit dhe rusët janë “një popull”, shtoi ai.

Kjo vepër dënohet me burgim deri në 15 vjet.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments